Rada Polityki Pieniężnej obradowała od wtorku 6 lutego. W środę po zakończonym posiedzeniu ogłosiła swoją decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych. Okazała się ona zgodna z przewidywaniami ekonomistów. RPP nie zdecydowała się na żadne zmiany w tym zakresie.
RPP: Stopy procentowe bez zmian w lutym
Decyzja RPP oznacza, że stopy procentowe w Polsce wciąż wynoszą: stopa referencyjna – 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa – 6,25 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa – 5,25 proc. w skali rocznej, stopa redyskontowa weksli – 5,80 proc. w skali rocznej, stopa dyskonta weksli – 5,82 proc. w skali rocznej.
Brak zaskoczenia
Dla ekonomistów decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie nie była zaskoczeniem. Taki scenariusz przewidywali m.in. ekonomiści Pekao w porannym raporcie.
"Dziś decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej, ale nikt (włącznie z nami) nie spodziewa się, aby stopy miały dzisiaj być zmienione. Komunikat po posiedzeniu powinien utrzymać dotychczasową "otwartą" formę i wskazywać na niepewność towarzyszącą ścieżce inflacji i czynnikom na nią wpływającym" – czytamy.
W podobnym tonie brzmiał komunikat ekonomistów mBanku. "Dziś posiedzenie RPP. Nikt nie oczekuje zmian stóp. Powszechne są oczekiwania, że samo posiedzenie będzie nudne. Natomiast nie musi być wcale nudne, bo naszym zdaniem pojawił się nowy element układanki: data wygaśnięcia tarcz" – napisali. Zwrócili oni uwagę, że decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie za 2-3 tygodnie, a więc tuż przed marcowym posiedzeniem RPP. W tej kwestii ekonomiści wieszczą trudne miesiące współpracy RPP z rządem.
W skład Rady Polityki Pieniężnej wchodzą Przewodniczący Rady, którym jest Prezes NBP oraz 9 członków, powoływanych w równej liczbie przez: Prezydenta RP, Sejm RP i Senat RP. Są oni powoływani na 6-letnią kadencję. Do kompetencji Rady należy m.in. właśnie ustalanie wysokości stóp procentowych NBP.