Obowiązujące w Polsce bardzo wysokie składki na ZUS stanowią źródło problemów finansowych wielu przedsiębiorców, stąd poszczególne formacje polityczne obiecywały w kampanii wyborczej rozmaite rozwiązania w tym zakresie. Zgodnie z zapowiedzią, rząd zatwierdził właśnie projekt ustawy, która ma poprawić sytuację.
Wakacje składkowe
Chodzi o jeden miesiąc w ciągu roku, kiedy mikroprzedsiębiorca nie będzie musiał płacić składki ZUS, przekazał premier w trakcie konferencji po posiedzeniu rządu.
– Mówimy tu o osobach samozatrudnionych i tych, które zatrudniają do dziewięciu osób. Te osoby będą mogły liczyć na ten długo wyczekiwany tzw. urlop dla przedsiębiorców, czyli możliwość wzięcia takiego urlopu i to jest miesiąc w ciągu roku, kiedy mikroprzedsięborca nie będzie musiał płacić składki ZUS-owskiej, pomijając składkę zdrowotną, nie będzie płacił składki ZUS-owskiej i w tym samym czasie państwo pokryje jego składkę ZUS-owską – powiedział Donald Tusk.
Tusk: Jeszcze w tym roku
– Chcemy, żeby to rozwiązanie weszło w życie jeszcze w tym roku. Potrzebne jest vacatio legis, myślę że w ciągu czterech miesięcy ZUS upora się z kwestiami informatycznymi, tak żeby móc skorzystać z tego urlopu przez przedsiębiorców jeszcze w tym roku – zapowiedział szef rządu.
Z "wakacji składkowych" będzie można korzystać poprzez złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przy czym nie trzeba będzie czekać na decyzję administracyjną. Wysłanie wniosku drogą elektroniczną będzie oznaczało automatycznie decyzję pozytywną, podkreślił Tusk.
Podwyżka dla pracowników socjalnych
Rząd zaakceptował jeszcze jeden projekt. Chodzi o dodatkowe pieniądze z budżetu dla pracowników socjalnych.
– Drugi projekt przyjęty dziś przez Radę Ministrów, to ustawa o pracownikach opieki społecznej. Rekomendowane rozwiązanie pozwoli na podwyżkę – dodatek w wysokości 1000 zł dla pracowników w różnych jednostkach pomocy społecznej – poinformował Tusk.
Czytaj też:
Jak obowiązkowy ZUS niszczy polskie firmyCzytaj też:
Kosiniak-Kamysz: Dobrowolny ZUS, czyli wakacje od ZUS