Poniżej zamieszczamy informacje o decyzjach RPP.
W dniach 4-5 czerwca 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej
- stopa lombardowa 6,25 proc w skali rocznej
- stopa depozytowa 5,25 proc w skali rocznej
- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc w skali rocznej
- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc w skali rocznej
Inflacja w Polsce
Narodowy Bank Polski podał niedawno najnowsze dane nt inflacji w Polsce. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,1 proc. w kwietniu 2024 r. w ujęciu rocznym wobec 4,6 proc. r/r w poprzednim miesiącu – przekazano.
Ministerstwo Finansów poinformowało w połowie marca, że w związku za spadkiem inflacji zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe nie zostanie przedłużona. Według wyliczeń ekspertów powrót do stawki 5 proc. VAT na m.in. owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe będzie kosztował przeciętną polską rodzinę 800-1000 zł rocznie.
Okazuje się jednak, że powrót poprzedniej stawki VAT okazał się – przynajmniej na razie – mniej dotkliwy dzięki "wojnie cenowej" między największymi dyskontami spożywczymi. "Mimo powrotu od kwietnia 5-proc. VAT na żywność, ubiegły miesiąc zakończył się ze wzrostem cen tylko o 0,3 pkt proc. powyżej odczytu z marca. To bezpośredni efekt wojny Lidla i Biedronki, ale podwyżki zostały tylko odroczone" – wskazuje "Rzeczpospolita".
O ile wzrosły wynagrodzenia Polaków?
Z kolei z ostatnich danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w kwietniu br. wzrosło o 11,3 proc. r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,4 proc.