Zgodnie z przewidywaniami na październikowym posiedzeniu RPP zdecydowała utrzymać stopy na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna wynosi zatem 5,75 proc.
Stopa referencyjna wynosi 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa – 6,25 proc., stopa depozytowa – 5,25 proc. Stopa redyskontowa weksli wynosi nadal 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
Członkowie Rady zwrócili uwagę na sytuację gospodarczą w otoczeniu Polski. "Koniunktura w otoczeniu polskiej gospodarki pozostaje osłabiona", wskazano.
W 2025 r. możliwa dyskusja o obniżkach stóp procentowych
Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75 proc.) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
Konieczność wprowadzenia cyklu podwyżek stóp procentowych była reakcją na bardzo wysoką inflację.
Na początku września Prezes NBP Adam Glapiński wyraził nadzieję, że perspektywy inflacji pozwolą dyskutować o obniżkach stóp procentowych "w marcu czy po marcu" 2025 r. Wszystko zależy jednak od poziomu inflacji.
– Jeśli inflacja się ustabilizuje na tym poziomie 5 proc., czy 5,5 proc., czy 4,5 proc. i projekcje NBP, za którymi idą inne projekcje, będą pokazywały, że w następnych kwartałach inflacja się obniża, no to oczywiście jacyś członkowie RPP postawią wtedy takie wnioski i one będą jakby uzasadnione do tematu – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej w czwartek.
Czytaj też:
Strefa euro. EBC podjął decyzję w sprawie stóp procentowych