Prace nad uruchomieniem nowego kanału Telewizji Polskiej trwały od początku roku. Od marca koordynowaniem projektu zajmowała się wiceprezes TVP Marzena Paczuska. Chociaż kanał TVP Wilno miał wystartować w maju, to prace nad nim się opóźniły. Ostatecznie, we wtorek 17 września – w 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę – kanał oficjalnie wystartował. Z tej okazji na Litwie odbyła się uroczysta konferencja w Domu Kultury Polskiej w Wilnie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra komunikacji Litwy Jarosława Narkiewicza.
– Otwieramy dzisiaj ten wielki wspaniały projekt TVP Wilno. Jest on potrzebny i Polsce i Litwie do umacniania naszej przyjaźni, sojuszu, do wymiany kulturowej, do wymiany informacyjnej i przede wszystkim do budowania wspólnoty kulturowej i politycznej pomiędzy naszymi narodami – mówił prezes TVP Jacek Kurski.
Z kolei Mateusz Morawiecki dziękował premierowi Litwy Sauliusowi Skvernelisowi za powstanie kanału. – Dziękuje dlatego również, że jak wiadomo nasi sąsiedzi, a w szczególności jeden sąsiad prowadzi czasami politykę dezinformacji i ten kanał TVP Wilno ma na celu również prostowanie, pokazywanie prawdy w jej różnych odsłonach polskiej, litewskiej, ale właśnie prawdy – powiedział szef rządu.
W ramówce TVP Wilno – w popołudniowym paśmie znajdzie się program „Info Wilno”. Będzie on emitowany pięć dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku). Znajdą się w nim najważniejsze informacje z Polski i Litwy oraz wiadomości lokalne. Na antenie mają być także poruszane kwestie dotyczące kultury i historii Polski. Audycje będą realizowane w wirtualnym studiu przez zespół redakcyjny złożony z młodych Polaków mieszkających na Litwie.
Na początku ramówka będzie składać się z układu programowego TVP Polonia oraz bloku programów dla mieszkańców Litwy, który będzie nadawany w godzinach 17.30 do 20.00 czasu polskiego. Widzowie zobaczą polskie produkcje, w tym m.in.: „Czas honoru”, „Ranczo”, „Rodzinka.pl” i „Ojciec Mateusz”. W soboty mają być emitowane seriale o tematyce historycznej, m. in.: „Nad Niemnem” i „Ogniem i mieczem”. Pojawią się także cykle programów i reportaży: „Polacy na Kresach”, „Polacy na świecie” oraz „Polacy zmieniający świat”, a także reportaże o Polakach, których miejscem zamieszkania, bądź pochodzenia jest Litwa oraz cykl filmów dokumentalnych „Wybitni Polacy”.