Premier Mateusz Morawiecki zakomunikował na dzisiejszej konferencji, że galerie handlowe zostaną otwarte od 4 maja, przedszkola i żłobki dwa dni później. Od czego zależy dalsze luzowanie obostrzeń?
Wojciech Andrusiewicz: Kolejne etapy odmrażania gospodarki zależą od rozwoju epidemii w kraju. Stale obserwujemy sytuację epidemiczną, analizujemy dynamikę przyrostu zachorowań, zmianę wskaźnika zakażeń, a także monitorujemy wydolność służby zdrowia. Od tego zależą dalsze rekomendacje.
Wychodzi na to, że pozytywnie zaopiniowano analizy dotyczące możliwości odmrażania gospodarki, czego efektem jest II etap zaplanowany na początek maja?
Owszem. Po tego typu analizach 4 maja 2020 r. wdrażamy kolejne poluzowania obostrzeń. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejny-etap. Następne etapy uruchamiania kolejnych sektorów gospodarki będą zależały do rozwoju epidemii.
Nie wszyscy pracownicy są grupą, której dotyczyło dzisiejsze wystąpienie premiera. Wielu Polaków nadal pozostaje w zawieszeniu, bez pracy. Zdrowie psychiczne w tym ciężkim okresie wydaje się być bardzo istotnym elementem naszego życia. Co Ministerstwo Zdrowia może zaoferować popadającym w depresje rodakom?
Mając na uwadze zaistniałą sytuację związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, jest już możliwość wykonywania i rozliczania świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach ambulatoryjnym w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych pod warunkiem zapewnienia dostępności personelu wymaganego do ich realizacji w miejscu udzielania świadczeń.
Powyższa zasada ma zastosowanie w odniesieniu do świadczeń realizowanych w zakresach wymienionych w Katalogu zakresów świadczeń do obowiązującego zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień (zwane dalej zarządzeniem psychiatrycznym) oraz zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego (zwane dalej zarządzeniem o pilotażu). Jednocześnie ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne, rekomendujemy przerwę w udzielaniu świadczeń grupowych i w oddziałach dziennych ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń dedykowanych dzieciom i młodzieży i seniorom. Działa także całodobowe wsparcie psychologiczne w ramach telefonicznej Informacji pacjenta.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.