Premier w artykule pisze o tym jak Polska i Ukraina radzą sobie z epidemią koronawirusa, a także podkreśla potrzebę współpracy pomiędzy Unią Europejską a sąsiednimi państwami.
„Polskie i ukraińskie społeczeństwa zareagowały bardzo odpowiedzialnie”
"Świat stoi dziś w obliczu globalnej pandemii. Od tego, czy jesteśmy w stanie okazać solidarność i współdziałać, zależy ludzkie życie. Polska i Ukraina szybko podjęły trudne decyzje o walce z epidemią także poprzez wprowadzenie ograniczeń zmieniających codzienne życie każdego obywatela. To dzięki nim liczby potwierdzonych przypadków zakażenia, liczby hospitalizowanych osób i te najbardziej smutne – liczby zmarłych – w naszych państwach utrzymują się na relatywnie niskim poziomie" – tłumaczy Morawiecki.
Jak podkreśla dalej szef polskiego rządu, gdyby nie szybka reakcja władz oraz odpowiedzialność obywateli – na Ukrainie i w Polsce liczba ofiar mogłaby wynieść dziesięć razy więcej.
"Polskie i ukraińskie społeczeństwa bardzo odpowiedzialnie zareagowały na wprowadzenie ograniczeń, dotyczących przekraczania granicy państwowej, aktywności gospodarczej, społecznej, kulturalnej czy sportowej. W tych trudnych dniach udowodniliśmy, że potrafimy zachować się mądrze i rozważnie" – pisze Morawiecki.
Pomoc dla sąsiadów UE
Jak podkreśla w tekście polityk, jego zdaniem "odpowiedź UE na zagrożenie związane z Covid19 ma historyczne znaczenie, określi bowiem przyszłość europejskiej Wspólnoty".
Morawiecki tłumaczy następnie, ze Unia powinna zachować się solidarnie – wobec państw Wspólnoty, ale także wobec sąsiadów UE. " Solidarność staje dziś w centrum projektu europejskiego, jako jego oręż w walce z pandemią oraz wspólna trampolina do odbudowy wspólnego rynku. Aby tak się stało potrzebny jest ambitny budżet oraz korekta obowiązującej dotąd dyscypliny budżetowej. Dzięki temu można będzie Europejczykom zapewnić nie tylko coraz lepszą ochronę zdrowia i bezpieczeństwo socjalne, ale również stymulować odrodzenie wzrostu gospodarczego oraz tworzenie nowych miejsc pracy po epidemii" – czytamy.
Jak pisze dalej premier Polski, Warszawa popiera propozycje Komisji Europejskiej dot. pakietu pomocy makrofinansowej o wartości 3 mld euro dla 10 państw sąsiedzkich Wspólnoty (w tym 1,2 mld euro dla Ukrainy). „Rozumiemy pilną potrzebę niesienia solidarnej pomocy. Dlatego popieramy pomysł przeznaczenia 140 mln euro z funduszy polityki sąsiedztwa na pilne potrzeby państw Partnerstwa Wschodniego w walce z koronawirusem” – tłumaczy polityk.
Sytuacja Ukraińców w Polsce
„Pamiętamy także o obywatelach Ukrainy mieszkających i pracujących w Polsce. (...) Dziś Ukraińcy przebywający w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. Dokumenty, które utraciły ważność w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, zostały przedłużone do 30 dni po jego zakończeniu w Polsce" – pisze dalej szef polskiego rządu.
Jak podkreśla Morawiecki obecnie w Polsce mieszka około miliona Ukraińców. "Według danych ukraińskich w związku z pandemią na powrót do swojej ojczyzny zdecydowało się 175 000 Ukraińców. Ci, którzy zostali w Polsce bardzo często nadal pracują i przekazują wsparcie finansowe swoim rodzinom na Ukrainie" – czytamy dalej.
"W związku z tym, mój rząd wydał polecenie konsulatom Polski na Ukrainie wznowienia przyjmowania pracowniczych wniosków wizowych. Tysiące obywateli Ukrainy będzie mogło wznowić pracę w Polsce” – dodaje Morawiecki.
Czytaj też:
Jak szkalować Polskę w zagranicznej prasie
Czytaj też:
Awantura na Nowogrodzkiej, "Kaczyński się wściekł". Interweniował premier Morawiecki