Nad ustawą wyborczą będą pracować komisje: ustawodawcza; praw człowieka, praworządności i petycji; oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej.
Ustawę o wyborach prezydenckich Sejm przegłosował we wtorek wieczorem. Projekt zakłada m.in. głosowanie stacjonarne i korespondencyjne (na wniosek wyborcy), automatyczną rejestrację kandydatów zgłoszonych do wyborów 10 maja oraz przywrócenie roli PKW.
Przypomnijmy, że zaplanowane na 10 maja głosowanie nie odbyło się. Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwałę, zgodnie z którą marszałek Sejmu Elżbieta Witek ma wyznaczyć termin nowych wyborów w ciągu 14 dni od opublikowania uchwały PKW w Dzienniku Ustaw.
W ubiegłym tygodniu Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin zawarli porozumienie w sprawie wyborów prezydenckich. Wynika z niego, że nie będzie wyborów w maju. Prezesi PiS i Porozumienia założyli, że Sąd Najwyższy stwierdzi nieważność wyborów wobec ich nieodbycia, a marszałek Sejmu rozpisze nowy termin.
Według nieoficjalnych informacji są trzy możliwe terminy przeprowadzenia nowych wyborów: 28 czerwca, 5 lipca i 12 lipca.
Czytaj też:
W nocy Senat wykreślił część przepisów z tarczy antykryzysowej