Blisko 300 dokumentów wytworzonych w latach 1939–1944 m.in. przez organy okupacyjne państwa niemieckiego zabezpieczyli policjanci wydziału kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego komendy stołecznej we współpracy z prokuratorami IPN.
Śledczy ustalili, że w materiałach znajdują się odręczne zapiski, maszynowe dokumenty, skoroszyty zawierające plany konstrukcyjne i techniczne różnego rodzaju maszyn, sporządzone w języku niemieckim.
Znalezisko zawiera informacje o działaniach niemieckich władz okupacyjnych w Łodzi, wymierzonych przeciwko obywatelom polskim w latach 40. oraz o stratach i szkodach poniesionych przez naród polski w okresie II wojny światowej.
Jak informuje policja, mieszkaniec Bielan usiłował je sprzedać na jednym z portali internetowych za kwotę 59 tys. zł. Mężczyzna miał je kupić na jednym z warszawskich targowisk.
Prowadzone przez pion śledczy IPN postępowanie w tej sprawie dotyczyło uchylania się od przekazania Instytutowi posiadanych bez tytułu prawnego dokumentów archiwalnych z okresu II wojny światowej. Grozi za to kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Czytaj też:
Jan Duda odmówił Niemcom. "Kraków już nie leży w Generalnej Guberni"