– Ta tendencja wzrostu ma charakter trwały, co widać też w innych wskaźnikach – tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. – Te parametry skutkują zwiększonym obciążeniem szpitali – dodał polityk.
Decyzje resortu zdrowia
– Prowadzimy monitoring mutacji, które są odpowiedzialne za rozwój pandemii. Na początku stycznia udział mutacji brytyjskiej wynosił ok. 10 proc., w lutym wzrósł do 10 proc., a najnowsze badania pokazują, że jest na poziomie - 25 proc. – relacjonował Niedzielski.
Szef resortu zdrowia poinformował następnie, że polecił wyrywkowe kontrole w szpitalach, aby efektywnie zarządzań wolnymi łóżkami dla pacjentów z koronawirusem. – Zdarza się, że liczba deklarowanych wolnych łóżek nie zgadza się z rzeczywistością – tłumaczył Niedzielski.
– Podjęliśmy decyzję, że w pierwszej kolejności będziemy otwierali, przywracali do funkcjonowania szpitale tymczasowe. Nie musimy od razu standardowo istniejącej w systemie liczby łóżek przeznaczać na leczenie chorych z koronawirusem – tłumaczył dalej polityk.
Obostrzenia w regionach
– Nadal najbardziej dotknięte zachorowania na koronawirus jest województwo warmińsko-mazurskie – mówił dalej minister. Dalej znalazły się województwa pomorskie, mazowieckie, lubuskie, kujawsko-pomorskie i podkarpackie. – Te województwa znalazły się powyżej średniej krajowej, jeśli chodzi o liczbę nowych przypadków – tłumaczył Niedzielski.
Szef Ministerstwa Zdrowia poinformował następnie, że na podstawie danych o zakażeniach rząd podjął decyzję o przedłużeniu dodatkowych obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim do 20 marca. – Od 13 do 20 marca zaostrzamy zasady bezpieczeństwa na Pomorzu oraz przedłużamy obostrzenia na Warmii i Mazurach – mówił Niedzielski.
Oznacza to, że od kolejnej soboty w województwie pomorskim (oraz tak jak dotychczas w warmińsko-mazurskim) zamknięte będą hotele, ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, zamknięte będą kina i baseny. W tych regionach, od 13 do 20 marca nauka będzie się odbywać w trybie hybrydowym.
Zgodnie z decyzją resortu zdrowia w pozostałych województwach przedłużone zostały do 28 marca dotychczasowe zasady bezpieczeństwa.
Najwięcej zakażeń od początku roku
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 15 829 nowych zakażeniach koronawirusem i 263 kolejnych zgonach.
Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (2910), śląskiego (1873), pomorskiego (1318), wielkopolskiego (1138), dolnośląskiego (1093), warmińsko-mazurskiego (1083), małopolskiego (1015), podkarpackiego (1008), mazowieckiego (2910), śląskiego (1873), pomorskiego (1318), wielkopolskiego (1138), dolnośląskiego (1093), warmińsko-mazurskiego (1083), małopolskiego (1015), podkarpackiego (1008).
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w komunikacie, że 256 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
W raporcie napisano, że "z powodu COVID-19 zmarło 47 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 216 osób" (w sumie odnotowano 263 zgony).
Według danych MZ, łączna liczba zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła w piątek do 1 766 490. Od początku wybuchu epidemii w naszym kraju z powodu COVID-19 zmarło 44 912. Wyzdrowiało 1 459 654 chorych.