Jak czytamy na stronie internetowej rządu, rada "opiniuje dokumenty strategiczne i inne związane z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego. Współpracuje w takich obszarach jak integracja cyfrowa, ochrona prywatności w sieci, likwidacja barier rozwoju gospodarki elektronicznej, czy reforma prawa własności intelektualnej w sieci".
Powrót Janusza Cieszyńskiego
Rada do Spraw Cyfryzacji liczy 20 członków. Jej szefem jest Józef Orzeł, a wiceszefem – Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia, a obecnie wiceprezydent Chełma. W radzie będzie zasiadał przez dwa lata.
Cieszyński został podsekretarzem stanu w MZ w styczniu 2019 roku. Odpowiadał za informatyzację sektora zdrowia, w tym nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. W sierpniu 2020 roku zrezygnował ze stanowiska.
Afera respiratorowa
Odejście Cieszyńskiego z resortu zdrowia łączone jest z głośną sprawą zakupu respiratorów. Przypomnijmy, firma E&K, należąca według mediów do handlarza bronią, w 2020 roku podpisała z Ministerstwem Zdrowia umowę na dostawę respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości z kontraktu – dostarczyła tylko 200 urządzeń.
W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.
Czytaj też:
Wraca sprawa respiratorów. Politycy KO piszą do Kaczyńskiego