– Z wielką radością w obecności pana premiera mogę zaprezentować projekt ustawy MSWiA o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – mówił Kamiński. Nowa służba ma liczyć ok. 1,8 tys. funkcjonariuszy.
Nabór pracowników ruszy jednak dopiero od stycznia przyszłego roku, a Biuro ma być w pełni gotowe w 2025 roku.. – Mamy już zasób, czyli około 350 funkcjonariuszy, ale to dopiero początek – zaznaczył polityk.
Nowe czasy, nowe wyzwania
Premier Morawiecki podkreślił z kolei, że pojawienie się internetu zrewolucjonizowało funkcjonowanie całego państwa i przysporzyło mu nowych wyzwań i zagrożeń. – W ślad za rozwojem technologii podążają przestępcy i do starych zagrożeń dochodzą nowe – mówił.
– Zaledwie kilkanaście dni temu grupa hakerów powiązanych z Rosją zaatakowała systemu wielkich firm. Mamy do czynienia z bardzo dobrze zorganizowaną międzynarodową siatką grup cyberprzestępczych – podkreślał premier.
Szef rządu wskazał, że każdego dnia słyszymy o kolejnych atakach sterowanych z różnych miejsc na świecie. Premier nie krył, że ma tu na myśli Rosję. – Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, która zagraża instytucjom państwowym, obywatelom i firmom – mówił.
– Oszustwa komputerowe, fałszywe maile, SMS-y czy kradzież tożsamości to zjawiska, o których coraz częściej słyszymy. Aby temu przeciwdziałać tworzymy służbę, która będzie zajmowała się wyłącznie problemami dot. cyberbezpieczeństwa – mówił premier.
– Chcemy, żeby Polska Policja miała odpowiednie instrumenty, najlepsze rozwiązania i kompetencje do walki z cyberprzestępczością, żebyśmy mogli jak najlepiej odpowiadać na te zagrożenia. Dlatego powołany zostanie też Fundusz Cyberbezpieczeństwa – dodawał.
Czytaj też:
"To kompromitacja". Sejm: Minimalne zainteresowanie szkoleniami ws. cyberbezpieczeństwaCzytaj też:
"Załatwili nam jednego z najlepszych ludzi w partii". Dworczyk stracił szansę na objęcie ważnej funkcji?