Posłowie byli w tej sprawie jednogłośni. Za przyjęciem ustawy o rekompensatach opowiedziało się 445 parlamentarzystów. Nikt nie wstrzymał się od głosu i nikt nie był przeciwko.
Przyjęta dziś ustawa oznacza, że poszkodowani mogą ubiegać się o rekompensatę na poziomie 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z trzech miesięcy - czerwca, lipca i sierpnia.
Jednocześnie marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że izba wyższa zajmie się ustawą o rekompensatach dla przedsiębiorców z terenów objętych stanem wyjątkowym w pierwszym możliwym terminie. "Zwołałem posiedzenie Izby na wtorek, 21 września. Zadbamy o to, by przedsiębiorcy nie ucierpieli w wyniku działań władzy!" – podkreślił na Twitterze prof. Grodzki.
Wprowadzenie stanu wyjątkowego
2 września prezydent Andrzej Duda na wniosek rządu wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego (115 miejscowości) i lubelskiego (68 miejscowości). Decyzja ma związek z trudną sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie od tygodni koczują migranci sprowadzeni tam przez reżim Łukaszenki.
Tego samego dnia wieczorem rozporządzenie o stanie wyjątkowym zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. W dokumencie wskazano katalog ograniczeń wolności i praw, jakie wprowadzono na tym obszarze. Najważniejsze obostrzenia to:
- Zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń na obszarze objętym stanem wyjątkowym;
- Zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania imprez masowych, artystycznych i rozrywkowych;
- Obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez przebywające w miejscach publicznych osoby, które ukończyły 18 lat, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
- Zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym (nie dotyczy m.in. stałych mieszkańców);
- Zakaz utrwalania, nagrywania i fotografowania obiektów i obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, w tym również wizerunku funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i żołnierzy;
- Ograniczenie dostępu do informacji dot. czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
Czytaj też:
PiS przegrało głosowanie podczas prac komisji. Wyniki unieważnionoCzytaj też:
Podwyżki cen prądu. Minister ujawnił, kto może liczyć na rekompensatę