Kandydaturę Marka Magierowskiego na posiedzeniu komisji przedstawił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Mówił, że Magierowski przez ponad 20 lat pracował jako dziennikarz i publicysta zajmujący się głównie polityką międzynarodową. Następnie był m.in. rzecznikiem prezydenta RP, wiceministrem spraw zagranicznych i ambasadorem w Izraelu. Wiceminister podkreślał bardzo dobre przygotowanie merytoryczne Magierowskiego i jego doświadczenie dyplomatyczne.
"Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę @mmagierowski na ambasadora w USA. Życzę powodzenia we wzmacnianiu dobrych relacji między naszymi krajami i budowaniu pozytywnego wizerunku Polski w świecie" – napisał na Twitterze szef komisji spraw zagranicznych poseł Marek Kuchciński. "Bardzo dziękuję Panu Przewodniczącemu oraz posłankom i posłom wszystkich sił politycznych – za wsparcie i ciekawą dyskusję" – tak na wpis odpowiedział dyplomata.
Marek Magierowski od czerwca 2018 roku pełni funkcję ambasadora RP w Izraelu. W sierpniu br. wrócił do Polski w związku z napięciami w stosunkach obu krajów, jakie wywołała podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudęnowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego.
Magierowski ma zastąpić w Waszyngtonie Piotra Wilczka, który stanowisko ambasadora objął w listopadzie 2016 roku.
Marek Magierowski – dziś dyplomata, kiedyś dziennikarz
W latach 2015–2017 Marek Magierowski był dyrektorem Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, a następnie podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (2017–2018). Zanim wszedł do polityki był dziennikarzem. Publikował m.in. w "Do Rzeczy", "Uważam Rze", "Rzeczpospolitej", "Newsweeku" i "Gazecie Wyborczej".
Czytaj też:
"Widać apel działa cuda". Belka chwali decyzję RPPCzytaj też:
Polska wyśle wojskowe śmigłowce na granicę z Białorusią