Aktualne informacje ws. kryzysu migracyjnego regularnie polskie służby podają za pośrednictwem swoich kont w mediach społecznościowych. Cały czas wschodniej granicy państwowej Polski przed napływem migrantów z terytorium Białorusi chronią strażnicy graniczni, policjanci oraz żołnierze.
Forsowanie granicy
Jak podała we wtorek Straż Graniczna na Twitterze, w ciągu minionej doby odnotowano 80 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W okolicach miejscowości Czeremcha w powiecie hajnowskim w województwie podlaskich, na odcinku ochranianym przez oddział SG, grupa 20 cudzoziemców siłowo forsowała zasieki graniczne.
W poniedziałek mundurowi informowali o 88 próbach nielegalnej imigracji oraz aż 60-osobowej agresywnej grupie w Mielniku.
Sojusznicy do pomocy
Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że polskie służby przy wschodniej granicy, która jest flanką zarówno Unii Europejskiej, jak i NATO, wspomagają sojusznicy z Estonii i Wielkiej Brytanii. W strefie przygranicznej obecnie służbę pełnią żołnierze czterech dywizji. Patrolują obszar sąsiadujący z Białorusią oraz budują i odtwarzają tymczasowe ogrodzenie. Na miejscu są też terytorialsi. "Żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej każdego dnia wykonują tytaniczną pracę, by ochronić Polskę przed atakiem hybrydowym" – czytamy we wpisie MON na Twitterze.
"Walka informacyjna"
Funkcjonariusze i żołnierze, poprzez megafon, informują migrantów, że przekroczenie linii granicznej jest nielegalne, zatem spotkać ich mogą za to kary. Komunikaty są nadawane w językach: francuskim, angielskim, perskim oraz arabskim, aby miały szanse dotrzeć do wszystkich obecnych w białoruskiej strefie przygranicznej obcokrajowców.
"Od początku operacji przeciwko Polsce reżim Łukaszenki i Kreml prowadzą walkę informacyjną przeciwko RP. Ostatnie informacje wskazują, że wkrótce służby białoruskie mogą zacząć inscenizować scenki z udziałem cudzoziemców. Będą one służyć szerzeniu kolejnych insynuacji przeciwko Polsce i Litwie" – przekazał w poniedziałek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Czytaj też:
Rzecznik SG: W tym roku już 38,5 tys. prób nielegalnej imigracji do PolskiCzytaj też:
Straż Graniczna zatrzymała grupę Irakijczyków za forsowanie granicy