Odznaczenia za działalność opozycyjną w PRL Andrzej Duda przyznał prawie 60 osobom. Krzyżem Wolności i Solidarności zostali uhonorowani m.in. minister i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej Piotr Naimski, szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych Jan Parys oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Pełną listę odznaczonych można zobaczyć na stronie internetowej IPN.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Wyróżnienie nadaje prezydent, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.
– Wszyscy razem powinniśmy podziękować naszym współobywatelom, naszym rodzinom, naszym rodzicom, naszym bliskim i znajomym, którzy sprawili, że znaleźliśmy się w tej wielkiej polskiej rzece dążenia do niepodległości – mówił podczas uroczystości Antoni Macierewicz. Przypomniał m.in. polskie walki o niepodległość we wrześniu 1939 roku, a także walkę zbrojnego podziemia z sowietyzacją Polski po 1944 roku oraz masowe protesty robotników w różnych okresach PRL.