"Nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu" – poinformował resort. MKiŚ podkreśla, iż decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna.
Według resortu kierowanego przez Paulinę Hennig-Kloskę zmiana lokalizacji oznaczałaby rozpoczęcie od początku całego procesu, w tym badań, które trwały od 2017 r. To z kolei przełożyłoby się na opóźnienie całej inwestycji nawet o 10 lat.
Efektem badań było uzyskanie przez inwestora, spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe decyzji środowiskowej, a następnie decyzji lokalizacyjnej. "Poprzedzające ich uzyskanie wielowymiarowe badania środowiskowe, których realizacja jest wymagana prawem w przypadku realizacji projektów jądrowych, obejmowały 32 obszary tematyczne, w tym z zakresu geologii, sejsmiki, hydrologii czy demografii" – zaznaczyło MKiŚ.
Zmiana lokalizacji elektrowni atomowej?
W środę wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz i wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna stwierdzili, że konieczne jest ponowne rozpatrzenie lokalizacji elektrowni atomowej. Według pierwotnej decyzji miała ona stanąć w gminie Choczewo. Rutkiewicz i Bonna sugerowali jednak, że powinien być to Żarnowiec.
Jak podał portal energetyka24.com, wprowadzenie w tym momencie zmian w programie budowy elektrowni atomowej praktycznie "wykoleiłoby" cały projekt. Co więcej, taka decyzja miałaby również międzynarodowe reperkusje. W budowę elektrowni są bowiem zaangażowani Amerykanie.
Elektrownia atomowa w Polsce
Przypomnijmy, że pod koniec października 2022 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości wybrał technologię amerykańskiej firmy Westinghouse do realizacji projektu elektrowni atomowej.
Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).
Czytaj też:
Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Duda apeluje do Tuska