Prokurator Generalny Adam Bodnar podjął decyzję o odwołaniu z delegacji oraz z funkcji grupy 10 prokuratorów. Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że działanie to ma na celu dobro obywateli. "Prokurator Generalny Adam Bodnar, w ścisłej współpracy z p.o. Prokuratorem Krajowym Jackiem Bilewiczem, realizują konsekwentnie program zmian w Prokuraturze, mający na celu przywrócenia tej służby obywatelom" – czytamy w komunikacie MS.
Zastępcy Prokuratora Generalnego wydali oświadczenie, w którym podkreślają, iż decyzje "są prawnie bezskuteczne". Wszystko dlatego, że zgodnie z prawem Prokuratorem Krajowym pozostaje Dariusz Barski.
"Powoływanie i odwoływanie prokuratorów regionalnych, okręgowych i rejonowych, a także delegowanie prokuratora powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury do innej jednostki prokuratury i odwołanie z delegacji stanowią ustawowe kompetencje Prokuratora Krajowego. Stanowią o tym: art. 15 par 1 ustawy Prawo o prokuraturze oraz art. 106 par 2 i 3 ustawy Prawo o prokuraturze. Kompetencji w tym zakresie nie może przejąć Prokurator Generalny" – czytamy.
"Działania bezprawne"
"Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski. Podejmowane przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara działania mające na celu usunięcie z urzędu I Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego są bezprawne. Stanowią oczywiste obejście obowiązujących przepisów ustawy Prawo o prokuraturze, które w art. 14 par 1 wprost wskazują, że odwołanie Prokuratora Krajowego może nastąpić za pisemną zgodą Prezydenta Rzeczypospolitej" – podkreślono w komunikacie.
Zastępcy Bodnara wskazuje, że "w obiegu prawnym funkcjonuje postanowienie zabezpieczające wydane przez Trybunał Konstytucyjny nakazujące wszystkim organom władzy publicznej powstrzymywanie się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań i kompetencji Prokuratora Krajowego". "Ponadto wszczęcie przez Trybunał Konstytucyjny z wniosku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej a Prezesem Rady Ministrów oraz Prokuratorem Generalnym wobec wykreowania przez Prokuratora Generalnego, wbrew przepisom prawa stanowiska mającego pozwolić na usunięcie z urzędu I Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego z pominięciem pisemnej zgody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z art. art. 86 ust. 1 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny" – czytamy.