"Straż Graniczna, we współpracy z 8. Bazą Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach, zorganizowała operację powrotową, z wykorzystaniem wojskowego statku powietrznego, której celem było deportowanie 10 cudzoziemców do ich krajów pochodzenia. Operację zabezpieczało 18 funkcjonariuszy Straży Granicznej" – poinformowała w komunikacie SG.
W ramach operacji służb wydalono ośmiu obywateli Gruzji oraz dwóch obywateli Tadżykistanu. Jak wyjaśniła Straż Graniczna, dziewięć osób "stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego".
Nielegalna migracja. Operacja Straży Granicznej
Po rozpatrzeniu wniosku szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, minister spraw wewnętrznych i administracji wydał wobec obywatela Tadżykistanu decyzję do powrotu oraz o zakazie ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw Schengen na okres 10 lat. Przedmiotowa decyzja podlegała natychmiastowemu i przymusowemu wykonaniu.
"Organizacja operacji powrotowych jest złożonym, wielokierunkowym procesem i jednocześnie jednym z najskuteczniejszych sposobów ograniczania nielegalnej migracji i przeciwdziałania jej. Ponadto jest to istotny czynnik, który zniechęca cudzoziemców nadużywających różnych procedur legalizacyjnych, w tym m.in. procedury ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej" – czytamy w komunikacie Straży Granicznej.
Członek ISIS zatrzymany w Polsce
We wtorek Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała, że w Polsce zatrzymano członka organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie, poszukiwanego na podstawie czerwonej noty Interpolu.
"W efekcie zaawansowanych działań funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali cudzoziemca na terenie Polski centralnej. Ukrywał się on pod fałszywymi danymi" – przekazał w komunikacie rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
Czytaj też:
Duża grupa migrantów szturmowała polską granicę. "Byli bardzo agresywni"