W I połowie 2025 roku Polska będzie sprawowała przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. "Zaproponowane przepisy mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa podczas najważniejszych wydarzeń, które wiążą się z tym wydarzeniem. Chodzi także o usprawnienie przygotowań i przebiegu polskiej prezydencji" – czytamy w komunikacie.
Najważniejsze rozwiązania
* Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za zapewnienie współpracy i monitorowanie działań wszystkich służb, które zaangażowane będą w zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie polskiego przewodnictwa w Radzie UE.
* Właściwi wojewodowie będą przygotowywać plany bezpieczeństwa i porządku publicznego. Będzie to dotyczyło najważniejszych oficjalnych spotkań w ramach prezydencji.
* Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, policja otrzyma czasową możliwość przetwarzania informacji, w tym danych osobowych, osób lub podmiotów, które będą uczestniczyły w wydarzeniach związanych z prezydencją lub współpracujących przy ich organizacji.
* Wprowadzone zostaną czasowe rozwiązania dotyczące zamówień publicznych, które będą udzielane w związku z organizacją wydarzeń w ramach polskiego przewodnictwa w UE.
* Zamówienia te zostaną wyłączone z zasady jawności. Określone zostaną jednak zasady, na jakich opierać się mają zamówienia, w szczególności dotyczące przejrzystości wyłaniania wykonawców, w tym zapewnienia bezstronności osób prowadzących te postępowania.
* Kontrolę nad zlecaniem i przebiegiem zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne, wymieniono w materiale.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i obowiązywać do 30 września 2025 r.
Czytaj też:
Rolnicy nie będą zachwyceni. Europarlament już zdecydował ws. ukraińskich produktówCzytaj też:
Von der Leyen: Przeszliśmy przez piekło