W rozmowie z PAP informację potwierdziła wykonująca obowiązki rektora mec. Magdalena Stryja, prorektor ds. rozwoju i współpracy uczelni. Zmiana nazwy stanowi kolejny element restrukturyzacji, która trwa od kilku tygodni.
"Collegium Humanum, źle się kojarzy"
Mec. Stryja zaznaczyła, że jest "to praca, do której zostaliśmy zaangażowani". Od pierwszego dnia przewijało się pytanie: czy – oraz kiedy – czeka nas zmiana nazwy. Jakiś czas temu studenci pytali nawet, czy mogą poprosić o przesunięcie terminu obron na później, bo czekają na nową nazwę, bo obecna, Collegium Humanum, źle się kojarzy – powiedziała. Nowa nazwa funkcjonuje już np. na profilu uczelni na Facebooku.
Sprawa handlu dyplomami
Przypomnijmy, że CBA prowadzi wielowątkowe śledztwo dotyczące handlu dyplomami MBA, uprawniającymi do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa, przez zorganizowaną grupę przestępczą, działającą na jednej z niepublicznych szkół wyższych w Warszawie. Członkowie tej grupy mieli wystawiać dokumenty związane z ukończeniem studiów.
Funkcjonariusze CBA przeszukali miejsca zamieszkania i pracy zatrzymanych osób, zabezpieczając nośniki danych i dokumentację. Prokurator zastosował wobec Waldemara U. środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 000 zł oraz dozoru policji, połączonego z zakazem kontaktowania się w sposób bezpośredni lub pośredni z określonymi osobami. Wobec pozostałych dwóch podejrzanych prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora wobec Andrzeja K. (na okres dwóch miesięcy). Wobec Marka W. sąd zdecydował o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w kwocie 100 000 zł.
Śledztwo prokuratorskie
Prokuratura Krajowa poinformowała również, że w toku śledztwa przedstawiono Pawłowi Cz., byłemu rektorowi Collegium Humanum, nowe zarzuty. Podejrzanemu zarzuca się popełnienie 57 przestępstw, m.in.: wystawianie, w zamian za korzyści majątkowe, poświadczających nieprawdę świadectw ukończenia studiów podyplomowych, a także znęcanie się psychiczne nad osobami pozostającymi w przelotnym stosunku zależności od sprawcy wynikającego ze stosunku zatrudnienia oraz przestępstwa przeciwko wolności seksualnej.
Ponadto postanowieniem z 6 czerwca Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył stosowanie tymczasowego aresztowania wobec Artura G., byłego dyrektora biura Polskiej Komisji Akredytacyjnej. "Obecnie w śledztwie jest 35 podejrzanych. Sprawa ma nadal charakter rozwojowy" – przekazała w komunikacie prokuratura.
Czytaj też:
CBA zatrzymało trzech rektorów uczelni. W tle sprawa handlu dyplomami