KrajChałat bezpieczeństwa

Chałat bezpieczeństwa

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN / Źródło: PAP / Paweł Supernak
Dodano
POSUBOTNIK | Tyle już razy ogłaszano mnie antysemitą, a wciąż nie wiem, co to właściwie znaczy. Może dlatego, że rozmyte i niejasne jest znaczenie słowa „Żyd”?

Bo przecież, np., najbardziej krzykliwa część środowiska, które w Polsce korzysta z przywilejów tej samoidentyfikacji, w ogóle żadnymi Żydami nie jest.

Pamiętam, bo obserwowałem z niejakim rozbawieniem rodzenie się tego środowiska w latach 90. Pojawiła się grubsza kasa od różnych Lauderów czy Rudemanów, ruszyło odtwarzanie po dziesięcioleciach zamarłych wskutek historycznych tragedii żydowskich gmin oraz instytucjii nagle się okazało, że największą, nieprzewidzianą przeszkodą w tym dziele jest brak w Polsce Żydów. Trzeba więc było nieco spuścić z halachicznej surowości i brać każdego, kto zechciał odkryć u siebie żydowskie pochodzenie, mocno przymykając oko na szczegóły.

Okładka tygodnika Do Rzeczy: 16/2018
Całość dostępna jest w 16/2018 wydaniu tygodnika „Do Rzeczy”
Zamów w prenumeracie lub w wersji elektronicznej:
/ api
O północy z piątku na sobotę (19 na 20 października) rozpoczyna się cisza wyborcza [Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15)], która potrwa do końca głosowania w niedzielę (21 października). Zakaz obowiązuje także w internecie, w związku z czym, w trakcie ciszy wyborczej w portalu DoRzeczy.pl wyłączona zostanie możliwość dodawania komentarzy.

Czytaj także