"W związku z utrzymującymi się opadami deszczu oraz wysokimi stanami wód wprowadzony został alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy Głuchołazy, aż do odwołania" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej gminy Głuchołazy.
"W Głuchołazach zawyły syreny alarmowe. To w związku ogłoszeniem alarmu przeciwpowodziowego" – przekazał na platformie X profil Remiza.pl, udostępniając nagranie.
"Trzeba szykować się na każdą możliwość"
– Wszystko wskazuje na to, że trzeba szykować się na każdą możliwość, nawet na tę najgorszą, że woda może wylać z rzeki Białej Głuchołaskiej – poinformował w rozmowie z portalem Polsat News kpt. Dariusz Pryga z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Nysie.
Strażacy wyłożyli w piątek wały przeciwpowodziowe workami z piaskiem na wysokość jednego metra. Stan alarmowy jest przekroczony bardziej, niż zakładano – o ponad 50 centymetrów. Na miejscu pracują siły Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, w tym dwie kompanie, łącznie 20 pojazdów i około 100 osób. Zaangażowano także operatora drona, który będzie monitorował sytuację z powietrza, dostarczając bieżące informacje o zagrożeniach.
Wcześniej alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w Kłodzku (woj. dolnośląskie).
Alert RCB dla połowy kraju
W najbliższych dniach przez południową, środkową i północną część Polski przejdzie niż genueński Boris. Synoptycy spodziewają się bardzo obfitych opadów deszczu i nie wykluczają, że lokalnie pojawią się podtopienia, a nawet powodzie. Najbardziej intensywne zjawiska pogodowe spodziewane są w stolicy Dolnego Śląska. Z tego powodu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powołał sztab kryzysowy.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla mieszkańców 11 województw: śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego (powiaty: białobrzeski, garwoliński, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, Radom, radomski, szydłowiecki i zwoleński), lubuskiego (powiat wschowski) oraz wielkopolskiego (powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński). Władze apelują o unikanie wezbranych rzek i śledzenie komunikatów pogodowych.
Intensywne ulewy w Polsce
Według IMGW, w nocy z piątku na sobotę na południu kraju prognozowane są opady deszczu okresami o natężeniu silnym, a w Kotlinie Kłodzkiej, na Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce – przejściowo o natężeniu nawalnym. We wschodniej części kraju należy spodziewać się burz.
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w piątek rano na platformie X, że w związku z ryzykiem powodzi na południu oraz zachodzie Polski wszystkie służby oraz wojsko są w stanie pełnej gotowości.
Czytaj też:
Nawet 200 tys. złotych dla poszkodowanych. Wystarczy złożyć wniosekCzytaj też:
"Podniesiona gotowość". Żołnierze WOT otrzymali sygnał