"Obrona naszych interesów w sposób twardy i zdecydowany, a jednocześnie ochrona naszego sojuszu transatlantyckiego wbrew wszelkim przeciwnościom jest naszym wspólnym celem. To był wniosek z mojej dzisiejszej rozmowy z Ursulą von der Leyen" – napisał Tusk w czwartek na platformie społecznościowej X.
UE wstrzymuje cła odwetowe na USA
Wcześniej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że UE wstrzyma na 90 dni nałożenie ceł odwetowych na Stany Zjednoczone.
"Przyjęliśmy do wiadomości oświadczenie prezydenta Trumpa. Chcemy dać negocjacjom szansę" – podkreśliła von der Leyen we wpisie opublikowanym w serwisie X. Zastrzegła, że jeśli negocjacje z USA nie będą satysfakcjonujące, taryfy wejdą w życie. Jak dodała, trwają prace nad kolejnymi środkami zaradczymi.
"Jak już wcześniej powiedziałam, wszystkie opcje pozostają na stole" – napisała von der Leyen.
Nagła zmiana decyzji. Trump zawiesza taryfy, ale nie wobec Chin
Prezydent USA Donald Trump ogłosił w środę, że podniesie cła nałożone na towary z Chin ze 104 proc. do 125 proc. i jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych taryf dla innych państw. W tym czasie cła mają wynosić 10 proc.
Wcześniej Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Ustalono, że stawki w wysokości do 25 proc. obejmą amerykańskie towary o wartości 22 mld euro. Część taryf miała zacząć obowiązywać od 16 kwietnia.
Decyzję o nałożeniu przez UE ceł na USA w odwecie za taryfy na stal i aluminium poparły wszystkie kraje członkowskie poza Węgrami.
Według agencji prasowej Reuters import towarów ze Stanów Zjednoczonych do Unii Europejskiej wyniósł w 2024 r. 334 mld euro (366,2 mld dolarów), podczas gdy eksport z Unii do Ameryki wyniósł 532 mld euro (592,2 mld dolarów).
Czytaj też:
Co tak naprawdę przesądziło o zawieszeniu ceł? Kulisy decyzji Trumpa
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
dorzeczy.pl/gielda