"Przyjęliśmy do wiadomości oświadczenie prezydenta Trumpa. Chcemy dać negocjacjom szansę" – podkreśliła von der Leyen we wpisie opublikowanym w czwartek (10 kwietnia) na platformie społecznościowej X.
Szefowa KE poinformowała, że cła odwetowe zostaną wstrzymane na 90 dni. Zastrzegła, że jeśli negocjacje z USA nie będą satysfakcjonujące, taryfy wejdą w życie. Jak dodała, trwają prace nad kolejnymi środkami zaradczymi.
"Jak już wcześniej powiedziałam, wszystkie opcje pozostają na stole" – napisała von der Leyen.
Wojna celna. Trump zaciąga hamulec
W środę Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Ustalono, że stawki w wysokości do 25 proc. obejmą amerykańskie towary o wartości 22 mld euro. Część taryf miała zacząć obowiązywać od 16 kwietnia.
Decyzję o nałożeniu przez UE ceł na USA w odwecie za taryfy na stal i aluminium poparły wszystkie kraje członkowskie poza Węgrami.
Prezydent Donald Trump ogłosił wczoraj, że podniesie cła nałożone na towary z Chin ze 104 proc. do 125 proc. i jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych taryf dla innych państw. W tym czasie cła mają wynosić 10 proc.
Rynki wystrzeliły w górę
Nagła decyzja Trumpa o odroczeniu obowiązywania nowych taryf przyniosła ulgę dotkniętym kryzysem rynkom światowym i zaniepokojonym światowym liderom. Amerykańskie indeksy giełdowe poszybowały w górę; poprawa nastrojów utrzymywała się także na giełdach azjatyckich i europejskich – odnotowuje agencja Reutera.
Zwraca jednocześnie uwagę, że cła Trumpa, które według niego mają na celu położenie kresu deficytom handlowym USA z wieloma krajami, podważyły obowiązujący od dziesięcioleci globalny porządek handlowy, wzbudzając obawy o recesję i zmniejszając wartość rynkową największych firm.
Czytaj też:
Trump o cłach: Dzwonią do nas i całują mnie po tyłku, żeby zawrzeć umowę
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
platforma.dminc.pl