Po raz czwarty Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich organizuje „Maj na Foksal”. Ten nowatorski projekt skierowany jest nie tylko do dziennikarzy, ale do wszystkich mieszkańców Warszawy. W maju szeroko otwieramy podwoje Domu Dziennikarza na różnorodne wydarzenia kulturalne. O słuszności tej decyzji utwierdziły nas sukcesy poprzednich edycji tego przedsięwzięcia.
Wybitni publicyści, reporterzy i eksperci będą dyskutować tu o tematach ważnych dla całego społeczeństwa. Przewidujemy również koncerty, pokazy filmów, wystawy artystów, także prezentację lżejszej muzy. Wśród atrakcji nie zabraknie spotkań z filmem – planujemy powrót do tradycji kina dyskusyjnego Foksal.
Nasz projekt zainaugurowaliśmy przedpremierową projekcją filmu dokumentalnego autorstwa Elżbiety i Wacława Kujbidów "Jedwabne - świadkowie - świadectwa - fakty", filmu ważnego dla naszej historii i tożsamości. Z tematyki historycznej ciekawe będą z pewnością -
film o młodym Austriaku, żołnierzu Wermachtu Otto Schimku, który za cenę swojego życia nie chciał strzelać do Polaków w czasie II wojny światowej, dwa filmy o Katyniu, które dzieli 30 letnia granica powstania, pionierskie opisanie Obławy Augustowskiej piórem Teresy Kaczorowskiej, czy wreszcie film Aliny Czerniakowskiej "O Polskę trzeba walczyć".
Zapraszamy na interesujące spotkanie z Moniką Rogozińską, dziennikarką, członkinią The Explorers Club, ratownikiem i przewodnikiem tatrzańskim; jako korespondentka uczestniczyła w zimowych ekspedycjach na ośmiotysięczne szczyty świata. Polecamy spotkanie z korespondentem na Ukrainie Pawłem Bobołowiczem, który opowie nam i zilustruje filmami, jaka naprawdę jest Ukraina. Patronat nad tym wieczorem objął Ambasador Ukraiński. Z pewnością ciekawa będzie debata z udziałem czołowych architektów o ratowaniu krajobrazu Kazimierza Dolnego, która może być przyczynkiem do szerokiej debaty nad podobnymi sytuacjami dziejącymi się w całej Polsce. Zainteresowanych nauką, postępem naukowym zapraszamy na spotkanie z nowym szefem GUM Włodzimierzem Lewandowskim i prezentację innowacyjnych urządzeń pomiarowych. Mamy też miniatury sceny teatralnej - poemat Gałczyńskiego "Wit Stwosz" w doskonałym wykonaniu Anny Bojarskiej, Marka Urbańskiego i Marii Pomianowskiej - oraz koncertowej - Zespół Wokalny "Imprevisti" specjalizujący się w muzyce dawnej. Na finał przewidzieliśmy "Koncert piosenki radosnej" Garwolińskiego Teatru "Od czapy". Pragniemy, by każdy znalazł tu coś dla siebie. Z pewnością będziemy dążyć do tego, by „Maj na Foksal” na stałe wpisał się do kulturalnego kalendarza Warszawy.