Wynik Zjednoczonej Prawicy w najnowszym sondażu dla portalu DoRzeczy.pl jest nieznacznie gorszy w stosunku do badań z marca, gdzie PiS uzyskał 42,2 proc. poparcia. Obecny wynik oznacza spadek o 0,2 pkt. proc. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska, na którą chce głosować 37,7 proc. respondentów. Taki wynik, to spadek o 1,6 pkt. proc. w porównaniu z sondażem DoRzeczy.pl z ubiegłego miesiąca.
Na trzecim miejscu uplasowała się Wiosna Roberta Biedronia, którą popiera 7,6 proc. ankietowanych. Oznacza to wzrost w porównaniu do marca o 1,5 pkt. proc. Próg przekracza jeszcze ruch Kukiz'15, na który chce głosować 6,1 proc. badanych (wzrost o 0,9 pkt. proc.).
Pod progiem znalazła się Konfederacja: Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy z wynikiem 3,8 proc. (wzrost o 0,4 pkt. proc.), Polska Fair Play, na którą chce głosować 1,6 proc. (wzrost o 0,5 pkt. proc.) oraz Lewica Razem z poparciem 1,2 proc. (spadek o 0,7 pkt. proc).
Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica – 42 proc.
Koalicja Europejska – 37,7 proc.
Wiosna – 7,6 proc.
Kukiz'15 – 6,1 proc.
Konfederacja: Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy – 3,8 proc.
Polska Fair Play Bezpartyjni – 1,6 proc.
Lewica Razem – 1,2 proc.
Podział na mandaty
Gdyby wybory potoczyły się zgodnie z tymi prognozami, to Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 24 mandaty, a Koalicja Europejska mogłaby liczyć na 21 mandaty. Wiosna Roberta Biedronia zdobyłaby 4 mandaty, zaś ruch Pawła Kukiza uzyskałby 3 mandaty.
Jest to jednak symulacja przeprowadzona z uwzględnieniem Brexitu. Jeżeli Wielka Brytania wybierze eurodeputowanych do PE, to wówczas Polska będzie miała o jednego reprezentanta mniej. W takim przypadku mandat straciłoby najprawdopodobniej Prawo i Sprawiedliwość.
Badanie przeprowadzono w dniach 10-11 kwietnia 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1016 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię.
W 2014 roku wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Platforma Obywatelska, na którą zagłosowało 32,13 proc. Polaków. PO uzyskała 19 mandatów. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość (31,78 proc. i 19 mandatów). Trzecie miejsce zajęła koalicja Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy (9,44 proc. i 5 mandatów). Czwarte miejsce zajęła Nowa Prawica - Janusz Korwin-Mikke (7,15 proc. i 4 mandaty). Do PE weszło jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe (6,8 proc. i 4 mandaty).
Czytaj też:
Kolejne listy PiS do europarlamentu zarejestrowane. Wiele mocnych nazwisk
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.