W debacie udział wezmą b. dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro oraz b. marszałek Sejmu Marek Jurek. Spotkanie poprowadzi Paweł Ukielski.
– Zapraszam wszystkich interesujących się historią naszego kraju, a nie tylko osoby związane emocjonalnie ze Szczecinem. To książka o Polsce w tamtych trudnych latach 1945-1950 na przykładzie Szczecina. A przy okazji opowieść o losach ludzi rzuconych po wojnie od obcego, poniemieckiego miasta, którzy nie tylko budowali tu swoje nowe życie, ale pamiętali o swoich patriotycznych korzeniach i wartościach. To w Szczecinie w 1946 roku odbyła się największa powojenna demonstracja przeciw reżimowi Bieruta. Krwawy Grudzień 1970 r. nie był pierwszym wystąpieniem przeciw komunizmowi. Korzenie oporu społecznego w mieście Gryfa były znacznie głębsze. Polska za mało zna Szczecin i za mało wie o jego wkładzie w zbiorowy opór przeciw sowietyzacji kraju po wojnie – mówi Piotr Semka.
"Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950"
W 2025 roku, na który przypada 80. rocznica zakończenia II wojny światowej, na rynku wydawniczym nakładem Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” ukazała się dwutomowa publikacja, która przybliża jedną z najtrudniejszych, ale i najbardziej fascynujących kart historii Polski. „Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950” autorstwa Piotra Semki to książka, która ukazuje złożoną i pełną wyzwań historię miasta tuż po zakończeniu wojny. To czas, w którym Szczecin staje się częścią Polski, a jego mieszkańcy muszą na nowo zbudować życie na gruzach przeszłości. Wciągająca opowieść o transformacji, przesiedleniach i tworzeniu nowej rzeczywistości, która ukształtowała współczesny obraz tego miasta.