W piątek Laerke podkreślił, że obecna sytuacja nosi znamiona najpoważniejszych naruszeń prawa międzynarodowego.
"Mamy do czynienia z bezdusznym brakiem szacunku dla ludzkiego życia i godności, działania wojenne, które obserwujemy, noszą znamiona najcięższych zbrodni. (…) Każdego dnia widzimy zabijane dzieci, zabijanych pracowników pomocowych, ludzi bez środków do życia, którzy są przymusowo przesiedlani" – powiedział rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).
Media podkreślają, że określenie "najcięższe zbrodnie" (ang. atrocity crimes) odnosi się do trzech kategorii przestępstw: ludobójstwa, zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości.
Międzynarodowy Trybunał Karny w listopadzie 2024 roku wydał nakazy aresztowania premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, oraz byłego ministra obrony, Joawa Galanta. Zarzuty dotyczą odpowiedzialności za popełnienie zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości w trakcie konfliktu w Strefie Gazy. W reakcji na tę decyzję prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, ogłosił sankcje wobec urzędników MTK, uzasadniając je jako "nielegalne i bezpodstawne działania wymierzone w Stany Zjednoczone i ich bliskiego sojusznika, Izrael".
Franciszkanin: Liczba zabitych dzieci jest przerażająca
Wznowienie ataków w Strefie Gazy przynosi kolejne ofiary śmiertelne wśród dzieci. Liczba nieletnich, którzy tracą w tej wojnie życie, wciąż rośnie. – Zabijanie niewinnych, którzy nie są w stanie zrobić nikomu krzywdy, to plama, której ludzkość nie będzie w stanie wymazać ze swojej historii – mówi wikariusz Kustodii Ziemi Świętej.
Ojciec Ibrahim Faltas, który od początku wojny jest zaangażowany we wsparcie dla najmłodszych z Gazy, wyznaje, że "liczba zabitych dzieci jest przerażająca, a ogromny ból budzi myśl o ranach, które wiele z nich, choć przeżyło, będzie nosić na ciele, w sercu i w umyśle przez całe życie”. Franciszkanin podkreśla, że ciągle patrzy na cierpienie rodziców, którzy tracą w tych atakach dziecko, a często nawet kilkoro dzieci.
Tragiczne dane
Dane dotyczące nieletnich, przedstawione przez palestyńskie ministerstwo zdrowia, są przytłaczające: 15 613 zabitych i 33 900 rannych od początku wojny. Wśród noworodków jest 876 ofiar, a wśród dzieci poniżej 5. roku życia – 4 110. Nie ma jednak danych na temat liczby sierot. O. Faltas podaje, że według szacunków osieroconych zostało ok. 20 tys. dzieci. – Liczba ta jest wysoka i niestety może wzrosnąć, ponieważ nie wiadomo, ile ciał spoczywa w gruzach. Słyszę, że starsze dzieci często opiekują się młodszym rodzeństwem, biorąc na siebie odpowiedzialność dorosłych – mówi zakonnik.
Od kilku dni, po wznowieniu ataków, rośnie liczba ofiar wśród najmłodszych. Tylko pierwszej nocy zabito ich 130. Informacje docierające z Gazy są niepokojące. O. Ibrahim Faltas podkreśla, że wiadomości o śmierci i zniszczeniach, jakie dochodzą w tych dniach, są jeszcze bardziej poruszające, ponieważ jest to "ważny czas w Ziemi Świętej: dla muzułmanów to miesiąc Ramadanu, a dla chrześcijan to okres Wielkiego Postu. Są to okresy, kiedy ludzie wzajemnie szanują swoje rytuały, liturgie i tradycje”. Wikariusz Kustodii Ziemi Świętej zauważa, że w mediach niewiele mówi się o nasilających się starciach na Zachodnim Brzegu, gdzie wzrosła liczba zabitych, rannych i aresztowanych, a wśród ofiar jest także wiele dzieci.
Czytaj też:
"Zdecydowanie to potępiamy". Chiny krytycznie o działaniach Izraela w Strefie GazyCzytaj też:
Dr Szewko: Bombardowania Gazy służą przykryciu wewnętrznych problemów