Ojciec Ibrahim Faltas, który od początku wojny jest zaangażowany we wsparcie dla najmłodszych z Gazy, wyznaje, że "liczba zabitych dzieci jest przerażająca, a ogromny ból budzi myśl o ranach, które wiele z nich, choć przeżyło, będzie nosić na ciele, w sercu i w umyśle przez całe życie”. Franciszkanin podkreśla, że ciągle patrzy na cierpienie rodziców, którzy tracą w tych atakach dziecko, a często nawet kilkoro dzieci.
Porażające dane
Dane dotyczące nieletnich, przedstawione przez palestyńskie ministerstwo zdrowia, są przytłaczające: 15 613 zabitych i 33 900 rannych od początku wojny. Wśród noworodków jest 876 ofiar, a wśród dzieci poniżej 5. roku życia – 4 110. Nie ma jednak danych na temat liczby sierot. O. Faltas podaje, że według szacunków osieroconych zostało ok. 20 tys. dzieci. – Liczba ta jest wysoka i niestety może wzrosnąć, ponieważ nie wiadomo, ile ciał spoczywa w gruzach. Słyszę, że starsze dzieci często opiekują się młodszym rodzeństwem, biorąc na siebie odpowiedzialność dorosłych – mówi zakonnik.
Od kilku dni, po wznowieniu ataków, rośnie liczba ofiar wśród najmłodszych. Tylko pierwszej nocy zabito ich 130. Informacje docierające z Gazy są niepokojące. O. Ibrahim Faltas podkreśla, że wiadomości o śmierci i zniszczeniach, jakie dochodzą w tych dniach, są jeszcze bardziej poruszające, ponieważ jest to "ważny czas w Ziemi Świętej: dla muzułmanów to miesiąc Ramadanu, a dla chrześcijan to okres Wielkiego Postu. Są to okresy, kiedy ludzie wzajemnie szanują swoje rytuały, liturgie i tradycje”. Wikariusz Kustodii Ziemi Świętej zauważa, że w mediach niewiele mówi się o nasilających się starciach na Zachodnim Brzegu, gdzie wzrosła liczba zabitych, rannych i aresztowanych, a wśród ofiar jest także wiele dzieci.
Wsparcie ludzi na świecie jest kluczowe
– Świat jest pełen współczucia dla dzieci, czuje się odpowiedzialny za zapewnienie im praw, przyszłości i podstawowych potrzeb. Uderza jednak to, że to uczucie nie jest podzielane przez tych, którzy powodują śmierć i cierpienie – zauważa o. Faltas. Mówi również o pomocy, jakiej Kustodia Ziemi Świętej, wspierana przez Opatrzność i darczyńców, udziela potrzebującym. Kluczowe znaczenie dla służby mieszkańcom ma kolekta odbywająca się co roku w Wielki Piątek. – Mam nadzieję, że w tym roku będzie jeszcze hojniejsza niż w przeszłości – wyznaje franciszkanin, prosząc także o modlitwę o dar pokoju dla dzieci na całym świecie. – Święte Dzieciątko z Betlejem niech chroni dzieci, wspiera je i strzeże ich uśmiechów! – dodaje wikariusz Kustodii Ziemi Świętej.
Czytaj też:
Dramatyczny bilans izraelskich bombardowań w Strefie GazyCzytaj też:
"Zdecydowanie to potępiamy". Chiny krytycznie o działaniach Izraela w Strefie Gazy