Warsztaty teatralne były główną osią projektu, wzięło w nich udział 25 osób – od 12 do 70 roku życia. Zajęcia początkowo odbywały się osobno dla młodzieży i dorosłych. Jednym z kamieni milowych projektu było spotkanie i integracja międzypokoleniowa obu grup. Zarówno jedni, jak i drudzy równolegle pracowali nad podstawowymi zadaniami aktorskimi, które później zostały wykorzystane w widowisku.
Do pracy nad przedstawieniem, które wieńczyło warsztaty teatralne posłużono się tekstem Juliusza Kadena-Bandrowskiego „Piłsudczycy”, będącym zapisem wojennych wydarzeń, gdzie autor jest świadkiem zarówno samego wymarszu I Kompani Kadrowej z krakowskich Oleandrów, jak i Bitwy pod Łowczówkiem o doniosłym historycznym znaczeniu. Wielopokoleniowa grupa uczestników warsztatów zaprezentowała efekty swojej pracy czterokrotnie: w Ołpinach, Zakliczynie, Żabnie (Powiat Tarnowski). Finałowy pokaz miał miejsce w Tuchowie w Narodowym Dniu Niepodległości. Na widowni zasiadło łącznie przeszło 800 osób.
Zajęcia prowadzone były przez reżysera Tomasza A. Żaka i aktorów: Agnieszkę Rodzik, Ewę Tomasik, Magdalenę Zbylut, Przemysława Sejmickiego i gościnnie Seweryna Partyńskiego. Interesującym punktem projektu były spotkania z autorytetami, między innymi Mirosławem Majkowskim – Prezesem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. i członkiem Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl.
W planach Teatru Nie Teraz na następny rok jest już III edycja tego projektu, który po raz kolejny okazał się być sukcesem małej społeczności w wielkim wymiarze, tak wielkim, jak siła patriotyzmu wyrażonego pieśnią legionową i teatralną metaforą.
fot. Bogusław Kornaś