Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym "Tygodnikowi Solidarność" mówił o przyszłości Polski i świata w kontekście pandemii koronawirusa. Premier podkreślił, że dobra kondycja polskiego budżetu pozwoliła na przeznaczenie dużych kwot na pomoc Polakom m.in. przedsiębiorcom.
– Fakt, że budżet był w tak dobre kondycji pozwolił nam sięgnąć po rezerwy na czas kryzysu i odpowiedzieć na wyzwania, jakie postawiła przed nami rzeczywistość pandemii. To dzięki temu udało nam się uratować setki firm i tysiące miejsc pracy. I to dzięki temu już pojawiają się pierwsze zwiastuny odbicia gospodarczego – stwierdził premier.
Poradziliśmy sobie lepiej niż inni
Odnosząc się do sytuacji w światowej gospodarce po pandemii koronawirusa, Morawiecki powiedział, że Polska stoi przed ogromną szansą na wywalczenie sobie nowej, lepszej pozycji w globalnym ładzie.
– W języku chińskim słowo "kryzys" znaczy "niebezpieczeństwo", ale też "szansa". Polska z tym niebezpieczeństwem poradziła sobie lepiej, niż inni. Inni zastanawiają się, jak wyjść z kryzysu, u nas tymczasem już pojawiają się oznaki świadczące o odbiciu w górę – powiedział.
– Inni zastanawiają się, jak stanąć na nogi, my dochodzimy do momentu, kiedy realnie Polska będzie szukała dla siebie dobrego miejsca w nowym rozdaniu gospodarczym, z nowymi produktami i nowymi usługami w europejskim i światowym łańcuchu dostaw – dodał premier.
Obowiązkowe szczepienia?
Morawiecki odniósł się także do obaw wielu Polaków związanych z szczepionką na koronawirusa. Zapytany o to, czy będzie ona obowiązkowa, odparł, że jest za wcześnie, aby o tej kwestii mówić.
– Rozmowa o szczepieniach przeciwko koronawirusowi jest w tej chwili przedwczesna. Wiele zespołów z całego świata pracuje nad stworzeniem takiej szczepionki, ale zarazem docierają do nas kolejne naukowe ustalenia, które podkreślają, jak zmienną i wciąż nie do końca rozpoznaną naturę ma wirus SARS-CoV-2. Głos rozstrzygający będą mieli w tej sprawie lekarze i epidemiolodzy – powiedział.
Wielkie projekty infrastrukturalne
Premier mówił także o projektach infrastrukturalnych, które znajdują się na priorytetowej liście rządu. Wymienił przekop Mierzei Wiślanej, tunel do Świnoujścia, drogę S6 i rządowy program dróg lokalnych. Na tym jednak nie kończą się plany Zjednoczonej Prawicy.
– W perspektywie mamy także program 100 obwodnic, budowę via Carpathia, via Baltica. Rozpoczynamy również program modernizacji i rozbudowy kolei pod nazwą Kolej Plus. Stawiamy na równi zarówno projekty o wielkiej skali, jak i te, które służą ludziom w mniejszych miejscowościach. Celem i jednych, i drugich jest bowiem dźwignąć Polskę na wyższy poziom rozwoju – gospodarczo i społecznie – powiedział szef polskiego rządu.
Czytaj też:
Szef WHO: "Szczepionkowy nacjonalizm" przedłuży walkę z koronawirusemCzytaj też:
"Nie czytajcie tych fake newsów, proszę". Premier Czech o zachodnich gazetach