Rozgłośnia ustaliła, że 8 marca premier Viktor Orban wysłał do Beaty Szydło list. Wyjaśnił w nim, że nie poprze kandydata, który opuścił Europejską Partię Ludową (EPL), ponieważ węgierska koalicja rządząca należy właśnie do tego ugrupowania.
Według informacji podanych przez RMF FM szef węgierskiego rządu nie napisał w piśmie wprost, czy poprze Donalda Tuska, czy wstrzyma się od głosu. Wcześniej swój własny list do europejskich przywódców wysłała Szydło. Premier przekonywała w nim do poparcia Jacka Saryusz-Wolskiego.
Czytaj też:
Koniec przyjaźni z Węgrami? EUobserver: Polskie trolle atakują Viktora Orbana
Tusk zostaje, kłopoty Saryusz-Wolskiego
Jacek Saryusz-Wolski – oficjalnie zgłoszony przez polski rząd kontrkandydat Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej – najpierw został wyrzucony z Platformy Obywatelskiej, a następnie sam odszedł z EPL, której był wiceszefem. W poniedziałek Saryusz-Wolski stracił członkostwo w dwóch komisjach Parlamentu Europejskiego – komisji spraw zagranicznych oraz komisji do spraw konstytucyjnych.
9 marca unijni przywódcy zdecydowali, że Donald Tusk pozostanie szefem RE na drugą kadencję. Za jego reelekcją opowiedziało się 27 państw Wspólnoty. Sprzeciw zgłosił tylko polski rząd. – Polska, stawiając twardy opór – jeszcze raz chciałem tutaj bardzo serdecznie podziękować pani premier Szydło za jej determinację i odwagę – stanęła na czele tych, którzy nie chcą Europy dwóch prędkości – mówił w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Czytaj też:
Po szczycie w Brukseli. Sondaż: Zła polityka zagraniczna, rząd do dymisji