W niedzielę, 29 stycznia odbył się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmiało: "Żyj zdrowo w zdrowym świecie".
– Chcemy walczyć z sepsą. To nie choroba, ale reakcja organizmu na zakażenie. Organizm się broni, aby ta walka była skuteczna, trzeba wyposażyć, według naszych szacunków, ponad 80 laboratoriów szpitalnych w sprzęt, który będzie bardzo szybko diagnozował i określał, jak można skutecznie leczyć pacjenta – mówił Jerzy Owsiak, założyciel i szef WOŚP.
Fala oburzenia po rysunku z okazji finału WOŚP
W związku z finałem Wielkiej Orkiestry, tygodnik "Polityka" opublikował w mediach społecznościowych rysunek autorstwa Patryka Sroczyńskiego. Grafika przedstawia dwie postacie. Pod wizerunkiem Jerzego Owsiaka widnieje podpis "dobro", zaś pod obrazkiem katolickiego księdza: "zło".
Internauci wskazali, iż to "zdecydowana generalizacja", a nawet "szczucie" na Kościół katolicki w Polsce. "Nie podoba mi się. Może wzmacniać podziały. Jednostronne, odbiegające od faktów, oparte na niemiarodajnych kontekstach. Kościół też w wielu przypadkach czyni dobro, pomaga" – napisał jeden z użytkowników portalu Facebook w sekcji komentarzy pod wpisem "Polityki".
Rysunek wywołał falę komentarzy także na Twitterze. "Tak sobie rysuje i wartościuje tygodnik »Polityka«, aby zaraz potem oburzać się jak prawicowcy mogą nie lubić Pana Jurka" – stwierdził publicysta tygodnika "Do Rzeczy" Piotr Semka.
"Ten po prawej to sędzia w todze, rabin, czy imam?" – pytał ks. Daniel Wachowiak.
"Serio, @Polityka_pl? Taki ks. Jan Kaczkowski to według Was też zło? Zresztą nawet po reakcjach czytelników na FB widać, że rysunek nie odebrano jako błyskotliwy" – oznajmił dziennikarz portalu Gazeta.pl Jacek Gądek.
"Współczesny bolszewizm. Nowa forma, cel ten sam…" – zauważył wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
"Dobro. Zło. Obsesja" – napisała szefowa publicystyki w Radiu Plus Weronika Kostrzewa.
twitterCzytaj też:
Śmierć podczas meczu dla WOŚP. 46-letni trener zmarł na boiskuCzytaj też:
Dobroczynność i kontrowersje. Jak powstała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy