Donald Tusk wrócił do krajowej polityki na początku lipca i objął funkcję p.o. szefa Platformy Obywatelskiej. Było to możliwe dzięki rezygnacji dotychczasowego przewodniczącego partii Borysa Budki, który trzy tygodnie później został szefem klubu PO, zastępując na tym stanowisku Cezarego Tomczyka.
"Krzyże w kościołach, a nie w urzędach czy szkołach"
W czwartek Tusk po raz pierwszy wziął udział w sesji Live Chat, podczas której odpowiadał na pytania internautów. Jedno z nich dotyczyło obecności krzyża w szkołach i urzędach. Lider PO stwierdził, że krzyża nie powinno w nich być.
– Bardzo chciałbym, żeby tym miejscem, w którym ci, którzy wierzą, mogli się spotkać w pokoju i wzajemnym zaufaniu, pomodlić się, żeby to były kościoły, a nie urzędy publiczne czy szkoły. Szkoła powinna uczyć nas wzajemnego respektu i szacunku, niezależnie od tego, czy ktoś jest wierzący, czy nie – przekonywał Tusk.
Miara upadku Donalda Tuska
Słowa te w mocnych słowach skomentował za pośrednictwem mediów społecznościowych Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz.
"Sądziłem, że miarą upadku D. Tuska jest jego zakompleksienie i wynikająca z tego niespotykana służalczość wobec obcych, tak symbolicznie wyrażona w nakładaniu marynarki panu Junckerowi" – napisał polityk. "Jednak postulując wczoraj wyrzucanie krzyży z polskich szkół, upadł jeszcze niżej…" – dodał Andruszkiewicz.
Wypowiedź Donalda Tuska na temat obecności krzyży w przestrzeni publicznej to nie jedyne kontrowersyjne słowa jakie w czwartek padły. Były premier zaatakował też dziennikarzy tygodnika "Do Rzeczy", w tym redaktora naczelnego Pawła Lisickiego.
Czytaj też:
Tusk atakuje "Do Rzeczy": To jest właśnie ruski ład