Polityk w czwartek na antenie BBC Radio 4 Today stwierdził, że "tydzień temu historia zatoczyła koło" i "wszystko się zmieniło".
– Polska i kilka innych krajów planowało odejście od węgla, tymczasowe wykorzystanie gazu ziemnego, a następnie przejście na odnawialne źródła energii. Jeśli pozostaną dłużej przy węglu, a następnie natychmiast przejdą na źródła odnawialne, może to nadal mieścić się w parametrach, jakie ustaliliśmy dla naszej polityki klimatycznej – powiedział Timmermans.
Wiceszef KE zaznaczył również, że pozostanie dłużej przy spalaniu węgla nie powinno spowolnić przejścia na odnawialne źródła energii.
Komisarz odpowiedzialny za politykę klimatyczną Unii Europejskiej, przyznał, że wzrost cen energii w Europie jest w obecnej sytuacji nie do uniknięcia.
– Nie zawaham się powiedzieć naszym obywatelom, że skoro jesteśmy zagrożeni w tak fundamentalny sposób, to jest to cena (...) Naszym obowiązkiem jest upewnienie się, że ta cena zostanie zapłacona w sprawiedliwy sposób, że chronimy naszych obywateli przed ogromnymi podwyżkami cen na rynku energii – przyznał.
Europa się budzi?
Na tę zmianę podejścia zareagowała w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
"To teraz szybko zawieśmy ETS i Fit for 55 i zajmijmy się bezpieczeństwem i niezależnością energetyczną Unii. Europa się budzi?" – napisała.
twitter
W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę Polska domaga się między innym zakończenia projektu Nord Stream 2 i wstrzymania przesyłu gazu do Europy gazociągiem Nord Stream 1.
Czytaj też:
Rosjanie przejęli elektrownię atomową w EnerhodarzeCzytaj też:
Elektrownia atomowa w ogniu. Ukraina domaga się interwencji NATOCzytaj też:
Czas skończyć z bzdurami