Politycy i komentatorzy polityczni komentują sytuację Polski na arenie międzynarodowej w kontekście postanowień trwającego w Madrycie szczytu NATO. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk wywołał zainteresowanie, oceniając działania strony polskiej w ramach NATO jako mało ambitne i mało podmiotowe.
Podczas spotkania z senatorami Tusk stwierdził m.in., że obiektywnie Polska jest dzisiaj w gorszej sytuacji niż pół roku temu jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Ocenił, że na szczycie NATO zapadły ważne decyzje. – Natomiast one nie zwiększają w sposób jednoznaczny dzisiaj polskiego bezpieczeństwa – powiedział.
Co Tusk miał na myśli?
O komentarz do tej wypowiedzi Kwaśniewski został poproszony w wywiadzie dla TVN 24.
– Musiałbym wiedzieć co Donald Tusk ma na myśli, cóż można byłoby osiągnąć więcej? Stałe bazy. Ale niech to będzie uznane za pierwszy krok. Moim zdaniem tutaj pójdą kolejne. Ja bym w sprawach bezpieczeństwa, tego szczytu nie kłócił się zanadto – ocenił były prezydent.
– W moim przekonaniu trzeba budować, nawet jeżeli mamy krytyczne uwagi, jedność, jedność NATO-wską w ogóle, naszą polską także, dlatego że to zbyt trudny moment. Być może coś można było uzyskać więcej. Tak powiem. Ale uważam, że wychodzimy z tego szczytu, powinniśmy być zadowoleni – stwierdził.
Kwaśniewski: Po owocach poznamy
Polityk został zapytany, czy zjazd liderów NATO w Madrycie można uznać za wydarzenie przełomowe w historii Sojuszu.
– Myślę, że decyzje podjęte w warunkach szczególnych. Jednak w 1999 roku żyliśmy w innym świecie. Od 24 lutego tego roku żyjemy w świecie wojny, takiego dotykalnego, odczuwalnego zagrożenia. W tym sensie moim zdaniem szczyt bardzo ważny. Czy przełomowy? Zawsze jestem ostrożny, takie określenia jak przełomowy czy historyczny, to po owocach poznamy, zobaczymy co z tego wyniknie, ale moje nadzieje są bardzo duże – powiedział Aleksander Kwaśniewski.
Szczyt NATO
W środę, podczas drugiego dnia szczytu w Madrycie, została zatwierdzona decyzja o zmianie koncepcji strategicznej Sojuszu. W związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie, Sojusz zmienia strategię wobec agresywnego Kremla. Nowa strategia NATO wpłynie na bezpieczeństwo Polski.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił, że na terytorium Polski powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA. Zapowiedziano także dodatkowych 20 tys. żołnierzy na terenie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Siły wysokiej gotowości mają zostać zwiększone do ponad 300 tys. żołnierzy.
Podczas wydarzenia w stolicy Hiszpanii rozpatrywano także wnioski władz Finlandii i Szwecji o przystąpienie do struktur NATO. Zgodę na rozszerzenie wyraziła Turcja.
Czytaj też:
"Zmieni równowagę sił także wewnątrz". Zandberg komentuje szczyt NATOCzytaj też:
Szczyt NATO. Biden dziękuje ErdoganowiCzytaj też:
Szef RE: UE chce wydawać więcej na obronność, ale to nie wszystko