Piątek, 16 września to trzeci dzień 61. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Parlamentarzyści zajmują się między innymi sprawozdaniem komisji na temat rządowego projektu ustawy w sprawie ratyfikacji porozumienia pomiędzy Polską a Austrią o wygaśnięciu skutków prawnych artykułu 11. ustępu 3. Umowy między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Austrii. Chodzi o kwestię popierania i ochrony inwestycji. Odpowiedni dokument został sporządzony w Wiedniu 24 listopada 1988 roku.
Kuriozalne wystąpienie Jachiry
– Szeregowy pośle Kaczyński, szanowny marszałku, wysoka izbo, korzystając z okazji, że rozmawiamy o umowie, która została podpisana w Wiedniu w 1988 roku, chciałabym przypomnieć izbie, że chwilę później stolicę Austrii odwiedził prezes Jarosław Kaczyński. I jak stwierdził, zobaczył, że jest w innej strefie kulturowej. Znamy Wiedeń z bogato zdobionych kamienic, Mozarta, fenomenalnych koncertów noworocznych, ale chciałabym spytać posła Kaczyńskiego, co takiego tam zobaczył, że poczuł się wyobcowany kulturowo. Panie pośle, gdzie pan tam się zapodział? – zapytała z mównicy poseł Klaudia Jachira. – Niech się pan podzieli tym doświadczeniem, bo to nie jest pana prywatna sprawa. Być może ta jedna wiedeńska trauma sprzed 33 lat wpływa teraz na antyeuropejską politykę, którą uprawia pan i pańska ekipa. Mamy prawo to wiedzieć – dodała polityk klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.
– Oszołomieni poziomem wystąpienia idziemy dalej – skomentował wymownie wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Posiedzenie Sejmu RP
Przypomnijmy, że w ostatnią środę, czyli pierwszego dnia bieżącego posiedzenia Sejmu RP, deputowani głosowali nad uchwałą ws. reparacji wojennych. 418 posłów zagłosowało "za", podczas gdy przeciwnych było czterech polityków – wszyscy z klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.
Przeciw byli: Tomasz Aniśko, Klaudia Jachira, Małgorzata Tracz i Urszula Zielińska.
Czytaj też:
PiS chce przełożyć wybory. Projekt ustawy trafił do SejmuCzytaj też:
Zapadła decyzja ws. tarczy antyinflacyjnej