We wtorek polski wicepremier i jednocześnie minister kultury i dziedzictwa narodowego wziął udział w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej do spraw Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu. Spotkanie odbyło się w Brukseli.
Na oficjalnej stronie internetowej resort kultury przekazał, że w trakcie debaty prof. Piotr Gliński mówił między innymi "o konieczności wsparcia ukraińskiej kultury i solidarności w działaniu na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego na Ukrainie, a także o powołaniu europejskiego funduszu na rzecz kultury, który umożliwi pokrycie pilnych ukraińskich potrzeb w obszarze kultury i mediów".
Wojna na Ukrainie. Rola Polski
Przemówienie polskiego ministra kultury i dziedzictwa narodowego podczas posiedzenia Rady UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu dotyczyło wojny na Ukrainie, a także działań Unii Europejskiej wobec rosyjskiej agresji zbrojnej. Wicepremier podkreślił przy tym, że Polska "udziela i będzie nadal udzielać wielowymiarowej pomocy Ukrainie". Poinformował jednocześnie, iż od 24 lutego tego roku granicę polsko-ukraińską przekroczyło prawie 8 mln osób, z czego ponad 2 mln Ukraińców pozostaje w Polsce. Ponadto, na pomoc ukraińskim uchodźcom wojennym nasz kraj wydał już dotąd ponad 1 mld 170 mln euro, natomiast wartość pomocy militarnej szacowana jest na ponad 2 mld euro.
– Na dzień przed atakiem Rosji na Ukrainę powołaliśmy w polskim Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego specjalny zespół kryzysowy, który został przekształcony w Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie. (...) Polski rząd wspiera proces digitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego na Ukrainie oraz tworzenia cyfrowej platformy ich archiwizacji, ochrony, rozwoju i rozpowszechniania – powiedział prof. Piotr Gliński.
Działania Unii Europejskiej
Polityk Prawa i Sprawiedliwości zaapelował w Brukseli do Komisji Europejskiej o przygotowanie natychmiastowego raportu podsumowującego konkretną pomoc Europy dla Ukrainy w obszarze kultury. – Myślę także, że Komisja Europejska powinna natychmiast zaproponować plan wsparcia w oparciu chociażby o tę listę, którą dzisiaj przedstawił minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Oleksandr Tkaczenko – zwrócił uwagę wicepremier.
– Musimy pamiętać, że dziś serce Europy bije w Kijowie. To Kijów jest europejską stolicą kultury. Ukraina, poświęcając życie swoich obywateli, broni obecnie Europy, europejskich wartości i kultury przed rosyjskim barbarzyńcą. Unia Europejska musi wreszcie adekwatnie zareagować. Europa musi zdążyć z pomocą na czas – mówił Gliński.
Czytaj też:
Rosja jako strategiczny partner UE. Ujawniono szokujące tezy na spotkanie Sikorski-ŁawrowCzytaj też:
Polska odrzuciła propozycję KE. Negocjacje utknęły w martwym punkcie