W nocy z wtorku na środę do Sejmu wpłynął przygotowany przez grupę posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który ma pomóc wypełnić tzw. kamienie milowe, narzucone Polsce przez Komisję Europejską. Realizacja projektu ma zbliżyć Warszawę do otrzymania unijnych funduszy z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Wstępnie liderzy opozycyjnych klubów i kół parlamentarnych zgodzili się na procedowanie noweli na najbliższym posiedzeniu Sejmu, ale nie w pilnym trybie.
Wymiar sprawiedliwości
–Oczywiście, znam wszystkie zastrzeżenia; oczywiście, wiem, co się działo w ostatnich miesiącach; oczywiście, stosuję zasadę ograniczonego zaufania, ale ta nowelizacja nie idzie na tyle daleko, żeby tworzyć zagrożenie dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Równocześnie uważamy, że warto zrobić wszystko, żeby pieniądze z KPO (...) trafiły do Polski, żeby ten spór z Komisją Europejską uciąć albo przynajmniej ograniczyć – skomentował Radosław Fogiel, który w czwartek był gościem audycji "Sygnały dnia” na antenie Programu 1. Polskiego Radia.
– Liczymy przede wszystkim na racjonalne podejście wszystkich sił sejmowych, niezależnie od tego, czy to opozycja czy koalicja rządząca. Ponadto, liczymy na racjonalną debatę – zauważył były rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości, a obecnie szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.
Stanowisko Solidarnej Polski
W środę wiceminister sprawiedliwości, członek Solidarnej Polski Sebastian Kaleta poinformował, że partia Zbigniewa Ziobry nie poprze nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zdaniem polityka, proponowane rozwiązania mogą między innymi doprowadzić do "anarchii w polskim sądownictwie".
– To nie jest dobra deklaracja. Ja nie chcę prowadzić korespondencyjnego sporu z Solidarną Polską poprzez media, ale (...) myślę, że wszyscy, nie tylko koledzy z Solidarnej Polski, zdają sobie sprawę, że jest wojna za naszą granicą, że są nowe wyzwania i że środki, które wpłyną na inwestycje, umożliwią odblokowanie rezerw finansowych w innych obszarach – mówił poseł Radosław Fogiel.
Czytaj też:
Spotkanie Morawieckiego z opozycją. Chodzi o zmiany w SNCzytaj też:
"Zasięgamy języka". Gawkowski o kulisach spotkania premiera z opozycją