W poniedziałek w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W wydarzeniu uczestniczyła minister edukacji narodowej Barbara Nowacka.
Celem konferencji pn. "My jesteśmy pamięcią. Nauczanie historii to nauka rozmowy" było uczczenie pamięci ofiar oraz "wymiana doświadczeń i pomysłów dotyczących nauczania o Holokauście, antysemityzmie i faszyzmie w szkołach".
Nowacka przeprasza za przejęzyczenie
– Pielęgnowanie pamięci historycznej to ważny sygnał dla współczesnego świata, przypominający, do czego prowadzą nienawiść, hejt, obojętność i brak empatii. Holokaust zaczął się od mowy nienawiści i cichego przyzwolenia na wykluczenie, poniżanie oraz odczłowieczanie innych – powiedziała podczas swojego wystąpienia minister edukacji. W pewnym momencie stwierdziła, że "na terenie okupowanym przez Niemcy polscy naziści zbudowali obozy, które były obozami pracy, a potem stały się obozami masowej zagłady". Te słowa wywołały ogromne oburzenie w mediach społecznościowych.
"Oczywiste jest, że obozy zbudowali Niemcy, a polskich nazistów nie było. I jest to prawda historyczna. Również o tym wielokrotnie mówiłam w trakcie wystąpienia na konferencji w Krakowie. Za oczywiste przejęzyczenie przepraszam" – napisała we wtorek rano na platformie X Barbara Nowacka.
Wcześniej komunikat w tej sprawie wydało Ministerstwo Edukacji Narodowej, tłumacząc, że Nowacka "wyraźnie się przejęzyczyła". "Docelowa wypowiedź na podstawie przygotowanego fragmentu wystąpienia miała brzmieć: Na terenie okupowanej przez Niemcy Polski, naziści zbudowali obozy, które były obozami pracy, a potem stały się obozami masowej zagłady" – przekazano.
Pierwszymi więźniami Auschwitz byli Polacy
Niemcy zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Polaków, Żydów i Romów, a także sowieckich jeńców wojennych. Obóz działał w latach 1940-1945. Powstał z rozkazu szefa SS Heinricha Himmlera. Pierwszymi więźniami Auschwitz byli Polacy.
Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła 27 stycznia – dzień, w którym wojska alianckie wkroczyły do niemieckiego obozu – Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Czytaj też:
Niemiecki dziennik: Auschwitz symbolizuje najgłębsze zło, do jakiego zdolna jest ludzkośćCzytaj też:
"Polski obóz" znów w zagranicznym dzienniku