Duchowny był najstarszym nominacją kardynałem diakonem poniżej 80. roku życia. Oznacza to, że miał prawo do uczestnictwa w ewentualnym konklawe, wraz z wygłoszeniem zgromadzonym na placu św. Piotra wiernym tradycyjnej formuły: "Habemus papam", oznaczającej "mamy papieża".
Sarah kardynałem prezbiterem
Watykan awansował jednak kardynała Saraha do rangi kardynała prezbitera. Wraz z nim podniesiono do tej rangi także siedmiu innych dotychczasowych kardynałów diakonów z Kurii Rzymskiej. Chodzi o duchownych takich jak: Raymond Leo Burke, Mauro Piacenza, Kurt Koch, Gianfranco Ravasi, Walter Brandmüller, Francesco Monterisi i Angelo Amato.
W tym układzie miejsce kard. Saraha zajął przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, pochodzący z Włoch kardynał Giuseppe Bertello. To do niego należałoby teraz ogłoszenie nowego papieża podczas ewentualnego konklawe, ponieważ pozostaje najstarszym nominacją kardynałem diakonem.
Przypomnijmy, że Kolegium Kardynalskie dzieli się na trzy stopnie: kardynałów biskupów, spośród których wyłaniani są dziekan i wicedziekan kolegium, a także kardynałów prezbiterów i kardynałów diakonów.
"Jestem w rękach Boga. Jedyną skałą jest Chrystus"
W lutym papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Saraha z funkcji prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Kard. Robert Sarah ma już ukończone 75 lat – wiek, w którym biskupi przechodzą na emeryturę. Pochodzący z Gwinei duchowny w latach 1979–2001 był arcybiskupem Konakry. Następnie pełnił funkcję administratora apostolskiego Kankan. W latach 2001-2010 był sekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w latach 2001–2010. Do godności kardynalskiej wyniósł Roberta Saraha 20 listopada 2010 roku papież Benedykt XVI.
Czytaj też:
Kard. Sarah prosi Papieża o przywrócenie Mszy św. w Bazylice św. PiotraCzytaj też:
Papież Franciszek znosi „przywilej forum” w Watykanie