Dzięki inicjatywie organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie do Włoch trafiła figura Matki Bożej zniszczona przez radykalnych islamistów w Iraku. Figura przybyła z miasta Batnaya, z którego bojownicy Państwa Islamskiego wygnali 5000 katolickich mieszkańców. Na świadectwo prześladowań chrześcijan przedstawienie Matki Najświętszej z okaleczoną twarzą i ręką będzie podróżować po Włoszech i towarzyszyć modlitwom w intencji irackich katolików.
Mocno zniszczoną figurę odrestaurował artysta związany z parafią św. Pawła w Giussano, celowo pozostawiając ślady zbezczeszczenia. „Peregrynacji towarzyszyć będą świadectwa księży i wiernych, którzy doświadczyli pogromu ze strony Państwa Islamskiego” – informuje ks. Giuseppe Corbari z tejże parafii.
Świadectwo katolików w Iraku
– Ta nieco ponad metrowa figura z pewnością wysłuchała wołanie, modlitwy i błagania prześladowanych chrześcijan w Iraku. Widziała spustoszenie, jakie dokonało się w tych wspólnotach. Dlatego też patrzenie na nią przede wszystkim ma być wyrazem komunii z prześladowanymi chrześcijanami, zachętą do modlitwy za nich i podziękowaniem za ich świadectwo. Wierzę, że owocem tej pielgrzymki Maryi w naszej wspólnocie będą nawrócenia, ale też, że nauczy nas ona, byśmy nie bali się okazywać swej wiary i o niej świadczyli. Zwłaszcza w tych miejscach, gdzie Chrystus nie jest wciąż znany, czy jest szkalowany – mówi ks. Corbari.
Czerwcowa peregrynacja jest zapowiedzią właściwej, zaplanowanej na wrzesień, pielgrzymki figury po włoskich parafiach. Będzie ona świadczyć o cierpieniach chrześcijan, jak również o zniszczonych kościołach i zbezczeszczonych symbolach kultu katolickiego w Iraku. Papieska organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca też do finansowego wsparcia prowadzonych przez nią działań na rzecz odbudowy infrastruktury po atakach dżihadystów.
Czytaj też:
Iran wydala zakonnice. To koniec Sióstr Miłosierdzia w IsfahanCzytaj też:
Indie: Pandemia pogorszyła sytuację mniejszości religijnych