Nowym ordynariuszem diecezji Wuhan został o. Francis Joseph Cui Qingqi OFM, nominowany na to stanowisko przez Komunistyczną Partię Chin jako jedyny kandydat i zatwierdzony przez papieża Franciszka na mocy tajnego porozumienia Watykan-Chiny, przedłużonego w roku 2020.
Stolica biskupia w Wuhan pozostawała nieobsadzona od 2007 roku, a katolicy odmawiający podporządkowania komunistycznej władzy wiązali z nią nadzieję na mianowanie duchownego niezależnego od partyjnego nadania. Z kolei ze strony rządowej nominacja partyjnego biskupa była „od dawna była oczekiwana jako dowód i symbol autonomii oficjalnego kościoła uznawanego i kontrolowanego przez Chińską Partię Komunistyczną” – czytamy w Asia News. Ostatecznie górę wzięła opcja KPCh i biskupią sakrę otrzymał o. Cui, który dotychczas pełnił rolę administratora diecezji.
Pacyfikacja duchowieństwa diecezji Wuhan
Po nastaniu wakatu w Wuhan diecezjalne duchowieństwo wzięło sprawy w swoje ręce. Dwudziestu trzech księży zajęło się administrowaniem parafiami i mianowaniem proboszczów, z pominięciem procedury zatwierdzania kandydatów przez Partię. Duchowni byli przesłuchiwani przez lokalne władze, aż w końcu, w roku 2012, zostali wezwani do prowincjonalnego urzędu do spraw religijnych, gdzie dokonała się pacyfikacja tego spontanicznego układu administracyjnego.
Wówczas funkcjonariusze partyjni usunęli z diecezji część „nieprawomyślnych” księży, powołując przy tym „komitet zarządzający”, na którego czele postawili o. Francisa Josepha Cui Qingqi, który 8 września 2021 roku doczekał się sakry biskupiej.
Czytaj też:
Kościół w Chinach świętował jubileusz... partii komunistycznejCzytaj też:
Kard. Zen: Papież Franciszek legitymizuje schizmatycki kościół w ChinachCzytaj też:
Hongkong: Katolicki miliarder w więzieniu. Piękne świadectwo życia i oporu