– Nawiązując do zakończonej pielgrzymki pokutnej do Kanady, związanej z postacią św. Anny, papież Franciszek powrócił do swojej refleksji na temat tego, że wiara przekazywana jest w dialekcie, który często jest językiem matek i babć.
– Ta rola kobiety w przekazywaniu wiary i w rozwoju wiary jest bardzo ważna. To właśnie matka i babcia uczą się modlitwy. To matka lub babcia wyjaśniają pierwsze sprawy dotyczące wiary, których małe dziecko nie rozumie. I mogę powiedzieć, że ten dialektyczny przekaz wiary jest kobiecy – mówił Ojciec Święty.
"Kościół nie jest męski, Kościół jest kobietą"
Nawiązując następnie do tego, że to Kościół przekazuje wiarę kolejnym pokoleniom, Franciszek podkreślił, że ma on kobiece oblicze. Tłumaczył, że na poziomie semantycznym łatwiej jest to przyswoić w językach romańskich, w których Kościół (fr. Église, wł. Chiesa, hiszp. Iglesia) jest rzeczownikiem rodzaju żeńskiego.
– Kościół jest kobietą. Kościół jest oblubienicą. Kościół nie jest męski. (...) I musimy wejść w to myślenie o Kościele jako kobiecie, jako Kościele-Matce, które jest ważniejsze niż jakakolwiek ministerialne, zmaskulinizowane wyobrażenie, czy jakakolwiek męska władza. Kościół jest Matką, (pomyślmy o - przyp. KAI) macierzyństwie Kościoła, o figurze Matki Pana. W tym sensie należy podkreślić znaczenie przekazu wiary, tego matczynego dialektu – zachęcał papież, na zakończenie spotkania z dziennikarzami, towarzyszącymi mu na pokładzie samolotu powracającego z Kanady.
Papież spędził w Ameryce Północnej ostatni tydzień. Prosił o wybaczenie rdzennych mieszkańców Kanady za ogromne krzywdy, jakich doznali ze strony ludzi Kościoła podczas realizacji rządowego programu przymusowej asymilacji w szkołach.
Czytaj też:
Papieska pielgrzymka do Kanady. "Nie wolno przepraszać za nawracanie Aborygenów"