Kościół Matki Bożej Arki Przymierza położony jest na szczycie wzgórza Kirjat-Yaroim, skąd można oglądać Jerozolimę. Wzgórze to ma szczególną wartość w narodzie żydowskim. To właśnie na wzgórzu Kirjat-Yaroim przez ok. 20 lat przebywała Arka Przymierza po odzyskaniu jej z rąk Filistynów, zanim król Dawid przywiózł ją do Jerozolimy. To w Arce Przymierza znajdowały się kamienne tablice, na których zapisano 10 przykazań Bożych. Wydarzenia te opisuje 1 Księga Samuela w Starym Testamencie.
Obecny Kościół Matki Bożej Arki Przymierza wybudowano w latach 20. XX wieku. Został konsekrowany w 1924 roku przez ówczesnego łacińskiego patriarchę Jerozolimy, Luigiego Barlassinę. Poświęcono go Matce Bożej od Arki Przymierza. Kościół stoi on na pozostałościach bazyliki bizantyjskie z V wieku.
Ponowne otwarcie kościoła i poświęcenie ołtarza
Pod koniec sierpnia, dokładnie w setną rocznicę poświęcenia, Kościół Matki Bożej Arki Przymierza na wzgórzu Kirjat-Yaroim, niedaleko Jerozolimy, został ponownie otwarty dla wiernych. Od czterech lat w świątyni trwały prace renowacyjne.
Obecny łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa z okazji ponownego otwarcia kościoła poświęcił nowy ołtarz. – To ponowne otwarcie jest momentem zaufania w przyszłość, pragnieniem nowego początku. Tego właśnie najbardziej potrzebujemy w tym czasie, gdy wszystko wokół nas mówi o śmierci i końcu – mówił podczas homilii kard. Pizzaballa.
– Przymierze Boga z Jego ludem znajduje swoje wypełnienie w Jezusie Chrystusie, który nie jest już tylko znakiem obecności Boga, ale samym Bogiem pośród nas. Maryja jest nową Arką Przymierza, ponieważ nosiła w swoim łonie samego Chrystusa – podkreślał hierarcha.
Czytaj też:
Pius IX – ostatni papież-król? Rozmowa z prof. Markiem KornatemCzytaj też:
Franciszek mówi o muzułmanach, że "są światłością świata"