Rząd w Astanie liczy, że nowe dane przyciągną zagranicznych inwestorów i wzmocnią pozycję kraju na geopolitycznej mapie świata.
Imponujące odkrycie
Według oficjalnego komunikatu z 2 kwietnia, kazachscy geolodzy zidentyfikowali ponad 20 milionów ton złóż metali takich jak neodym, cer, lantan czy itr — kluczowych w produkcji nowoczesnych technologii, od akumulatorów po urządzenia medyczne i komponenty dla przemysłu optycznego. Jeżeli szacunki się potwierdzą, Kazachstan stanie się trzecim co do wielkości rezerwuarem tych surowców na świecie, ustępując jedynie Chinom i Brazylii.
Premier kraju Olzhas Bektenov zapowiedział rozszerzenie programów geodezyjnych i poszukiwawczych, mających na celu dalsze zwiększenie potencjału surowcowego Kazachstanu. – Zrobimy wszystko, by stworzyć warunki sprzyjające inwestycjom zagranicznym w tym strategicznym sektorze – zapowiedział.
Odkrycie to zdominowało rozmowy podczas dwudniowego szczytu UE–Azja Środkowa, który rozpoczął się 3 kwietnia w uzbeckim Samarkandzie. W spotkaniu udział wzięli m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, nowy szef Rady Europejskiej António Costa oraz liderzy pięciu krajów Azji Środkowej: Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu.
Strategiczne partnerstwo
Głównym celem szczytu jest wzmocnienie współpracy gospodarczej wzdłuż tzw. Środkowego Korytarza – alternatywnego szlaku handlowego łączącego Azję z Europą, omijającego Rosję. Region ten, obfitujący w zasoby naturalne, wzbudza rosnące zainteresowanie światowych mocarstw.
– Potwierdzając nasze zaangażowanie w głębszą współpracę w zmieniającym się globalnym i regionalnym krajobrazie geopolitycznym, postanowiliśmy podnieść poziom relacji między Unią Europejską a Azją Środkową do poziomu partnerstwa strategicznego – poinformowała Komisja Europejska.
Czytaj też:
Chiny odpowiadają na cła Trumpa. Mocny cios PekinuCzytaj też:
Duży wzrost importu ropy z Arabii Saudyjskiej. Polska liderem w UE