Projekt otworzył dr Krzysztof Tenerowicz swoim wykładem pt. “Jaka przyszłość czeka media?”, w którym nakreślił kierunek, w jakim media tradycyjne i społecznościowe mogą ewoluować w związku z dynamicznie rozwijającymi się technologiami opartymi o sztuczną inteligencję oraz zmianami rynkowymi, technologicznymi oraz społecznymi, jakie dokonują się w ostatnich latach.
Następnie dr Karol Gac, redaktor naczelny portalu DoRzeczy.pl, podzielił się z uczestnikami swoją wiedza na temat aktywności medialnej, zwłaszcza realizowanej przez organizacje pozarządowe. W obu wspomnianych wykładach prelegenci znaleźli czas nie tylko na przekazanie twardej wiedzy, ale także na otwartą dyskusję i wymianę myśli z uczestnikami projektu.
Zwieńczeniem pierwszego dnia Ogólnopolskiej Młodzieżowej Akademii Medialnej była praktyczna praca w grupach, którą poprowadził Grzegorz Izbicki, specjalista w zakresie promocji i marketingu, który pomógł uczestnikom odpowiedzieć na pytanie "jak być skutecznym w sieci?".
Drugi dzień projektu Fundacji Prosto z Mostu minął pod znakiem technologii – zarówno tych przełomowych, jak i tradycyjnych, używanych od dekad. I tak, pierwszy dzień rozpoczęły zajęcia z Krzysztofem Pacukiem, specjalistą od marketingu i grafiki komputerowej, który przeprowadził wykład pt. Sztuczna inteligencja. Jak zmieni nasze życie i wpłynie na media?, w którym nie tylko odpowiedział na pytanie zawarte w tytule wykładu, ale także zaznajomił uczestników z szeroką gamą programów marketingowych opartych o sztuczną inteligencję.
Pierwszy zjazd Akademii zamknęło spotkanie z doświadczonym i uznanym fotoreporterem, Arturem Barbarowski. Wygłosił on prelekcję połączoną z warsztatami Obraz wart tysiąca słów, czyli warsztaty fotograficzne. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję dogłębnie zapoznać się z technicznymi aspektami pracy fotoreportera.
Podczas dwóch dni wytężonej pracy, uczestnicy projektu nabyli nowych umiejętności i kompetencji niezbędnych do podstawowych działań medialnych, które będą mogli rozszerzać podczas następnych zjazdów inicjatywy. Warto nadmienić, że projekt finansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.