Według niemieckiej gazety przed końcem września nie uda się wynegocjować z europarlamentem porozumienia w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE i funduszu odbudowy gospodarczej po pandemii koronawirusa.
"FAZ" pisze, że rozmowy blokuje m.in. spór o praworządność. Parlament Europejski oraz część krajów członkowskich chcą, by naruszanie zasad praworządności było karane obcięciem wsparcia z budżetu i funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa.
Polska i Węgry chcą temu zapobiec. W lipcu na szczycie UE oba kraje przeforsowały złagodzenie tego zapisu. Według Warszawy i Budapesztu chodzi nie o powiązanie z praworządnością, ale o to, by chronić środki unijne przed korupcją, nadużyciami i konfliktem interesów.
"Teraz Węgry, a od piątku także i Polska grożą zawetowaniem decyzji w sprawie tzw. zasobów własnych, jeżeli reszta UE nie zaakceptuje ich interpretacji lipcowego kompromisu" – podaje "FAZ". Według niemieckiego dziennika, bez decyzji o zasobach własnych UE nie będzie mogła zaciągać pożyczek, a wówczas cały pakiet zostanie zablokowany.
Unijni liderzy uzgodnili, że wpływy z planowanych od 2021 roku nowych zasobów własnych UE, takie jak opłaty za niepoddawane recyklingowi opakowania z tworzyw sztucznych, tzw. graniczna opłata węglowa i opłata cyfrowa, mają być wykorzystane do przedterminowej spłaty pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie funduszu odbudowy.
Czytaj też:
Parlament Europejski uderza w Polskę. Jest komentarz Morawieckiego