Sankcje finansowe i zakaz podróżowania obejmują Putina i pozostałych członków rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa: ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, ministra obrony Siergieja Szojgu, premiera Michaiła Miszustina i ministra spraw wewnętrznych Władimira Kołokołcewa.
Australia oświadczyła, że będzie współpracować z NATO i innymi partnerami w celu zapewnienia śmiercionośnego i nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego, zaopatrzenia medycznego i pomocy finansowej, aby wesprzeć ludność Ukrainy. Zapowiedziała również dalsze sankcje na Rosję.
"Do tej pory Australia nałożyła sankcje na ponad 350 Rosjan, w tym skorumpowanych oligarchów, posłów i dowódców wojskowych, którzy ułatwiają nielegalne i brutalne ambicje Putina. Ponadto nałożyliśmy sankcje na 13 osób i podmiotów z Białorusi, w tym na białoruskiego ministra obrony Wiktora Chrenina" – napisano w oświadczeniu, dodając, że Białoruś "wspomogła i podżegała Putina do agresji, pozwalając Rosji na przeprowadzanie ataku" na Ukrainę.
Putin zaatakował Ukrainę
Rosyjska inwazja rozpoczęła się w czwartek rano od ataku z trzech kierunków – od północy (z terytorium Białorusi), wschodu i południa. Ministerstwo zdrowia Ukrainy podało w niedzielę, że od początku wojny zginęło 352 cywilów, w tym 14 dzieci. Ranne zostały 1684 osoby, w tym 116 dzieci.
Wczoraj Unia Europejska zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów, a szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział, że Wspólnota dostarczy Ukrainie broń i samoloty bojowe. Hubem do przerzutu sprzętu ma być Polska.
24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu, że w odpowiedzi na prośbę przywódców samozwańczych republik w Donbasie, podjął decyzję o przeprowadzeniu specjalnej operacji wojskowej przeciwko Ukrainie w celu ochrony osób "cierpiących nadużycia i ludobójstwo przez reżim kijowski".
Czytaj też:
AP: Dzisiaj Białoruś może przyłączyć się do inwazji na UkrainęCzytaj też:
Prezydent: Jestem po kolejnej poruszającej rozmowie z Zełenskim